12. SETKÁNÍ SLÁVISTŮ V PLASÍCH – SNY A SKUTEČNOST OD POČASÍ PŘES VÝBORNOU ORGANIZACI AŽ PO FAIR PŘÍSTUP – VŠE NA JEDNIČKU!

setkani12_123Když se letos hledalo místo pro tradiční Setkání, možná se někteří pozastavili nad tím, že byl vybrán jako organizátor Žilov – sídlo odbočky, která oslavila pouhých pět let činnosti! Navíc – kdo by hned na první pohled našel Žilova na mapě? Situace je však trochu jiná, žilovská odbočka zahrnuje oblast celého severního Plzeňska a za 5 let své činnosti již získala nejeden oprávněný vavřín – výborně připravené výroční schůze právě v žilovském sále vždy spojené s kvalitní besedou, sázení mistrovských lipek a po nich pak lip naděje, patronát Feryho Dřížďala i upřímná přátelství s blízkými odbočkami – z Klatov a zejména z Příbrami!

K tomu dodejme i vzpomínkové Memoriály Petra Dünghübela, statečného mladého muže, který do posledních chvil bojoval s nemocí, která stále ještě často vítězí nad lékařskou vědou i lidskou touho nevzdát se! A důsledkem památky na Petra je i úzká spolupráce s hnutím Donor, které se zabývá péčí o dětské onkologické centrum v Praze-Motole.

Bylo tedy přirozené, že se již podvanácté sjeli slávisté z mnoha koutů Čech a Moravy na dnes už tradičním Setkání slávistů. Po Bělé pod Bezdězem, Lázních Bělohrad, České Třebové, Rožďalovicích, Strašnově a Mladé Boleslavi, České Lípě, Příbrami, opět Lázních Bělohrad, Zákupech i České Lípy, opět Rožďalovicích a Nečíni zamířila tato akce poprvé na západ Čech. Hlavní duši většiny akcí je jednatel odbočky a zároveň člen celostátního výboru OP Pavel Moulis, při Setkání více než kus poctivé práce odvedl všestrannou činností (zajištění rozhodčích, stanů a nástěnek) i starosta blízké Dobříče př. Václav Lomička. Výtečnému organizátorovi, Ing.Martinu Brejníkovi patří obrovský dík za bezvadnou organizaci celého turnaje. Ostruhy získal při všech Memoriálech Petra Dünghübela, při letošním Setkání to pak byl především on, kdo našel pověstnou maršálskou hůl. Plaští členové odbočky př. Stanislav Patejdl a Emanuel Belbl zajistili místo Setkání a úspěšně řešili přípravné a provozní záležitosti a vlastní fungování celého turnaje s místním fotbalovým oddílem a městem. Př.Gruber, kapitán B-mužstva pak významně vypomohl i brigádnicky i při přepravě. A zapomenout nesmíme ani na předsedu odbočky, Ing.Ladislava Tegla. Zkrátka a dobře, jistě každý potvrdí, že byl letošní průběh turnaje jedničkový!

Když se Setkání zrodilo v roce 2001 v Bělé pod Bezdězem, zdálo se, že se bude jednat pouze o skromnou akci několika odboček, byť šlo organizátorům hlavně o to, probudit slávistický živel a dění na odbočkách v pestré akci spojující turnaj v malé kopané, poznávací program, večerní zábavu a besedu či slávistické fórum. A to se nakonec podařilo, tradice zůstala zachována a postupně se akce rozvíjela a nabírala širší záběr. Poté, co se naprosto vyjasnily vztahy s Fanklubem a postupně přibyl Fanklub, časem i Fanklub Hostinné a Tribuna sever a další slávisté, zvolili jsme kratší a spravedlivější název Setkání slávistů (i když stále mají odbočky OP výraznou převahu)! Zdálo se, že loňský ročník, co se týká účasti, nebude dlouho překonán, ale letos se ukázalo, že tomu tak není. V turnaji jsme nakonec zaznamenali účast 24 týmů – 3 družstev z Nečíně, po dvou z Rožďalovic a Žilova a dále z Bělé pod Bezdězem, Veleně, Sudova Hlavna, Příbrami, Mníšku pod Brdy a Dobříše, Klatov, Chomutova a Žatecka, Cvikova a České Lípy, Fanklubu Hostinné a Pelhřimova. Nejvzdálenější mužstvo přijelo až z Hodonína, Prahu pak zastupovala Tribuna sever, Fanklub a jako milé překvapení i fotbalistky Slavie. K tomu musíme připočíst i ty odbočky a skupiny, které sice nepostavily soutěžní družstvo, ale několika svými zástupci se aktivně zúčastnily. Jednalo se o Božetice, Brandýs nad Orlicí, díky snad nezničitelnému př.Knězkovi o Frenštát pod Radhoštěm, Kolín, XI.FO-OP, a dále Slávistické noviny, kde díky Richimu jsme mohli uvítat i družstvo děvčat Slavie! Takže celkem 26 slávistických odboček a dalších skupin! Zkrátka a dobře – heslo Sešívaní drží spolu se zde v praxi opět beze zbytku naplnilo!

Jako v minulých letech, stávalo se i letos, že někteří z „bezprizorních“ nebo „přebytečných“ hráčů posílili jiná mužstva. Stalo se tak třeba v případě zúčastněných členů XI.FO-OP, kde asi jedinou kaňkou byla opětná neúčast tohoto mužstva na stěžejní sportovní akci celého OP. Stejně jako loni slibovali, slíbili a pak se převlékli do role mrtvého brouka! To je určitě jediná věc, která celou naši pořádající organizaci mrzí nejvíce! Když mohou vážit cestu přátelé z Hodonína či Frenštátu, proč se nesejde aspoň základ mužstva, které má OP ve svém názvu a od vedení OP má vždy plnou podporu? Naopak př.Krob a př.Pomikal nejen, že upoutali představením své módní kolekce pro znovuotevíraný fanshop, ale i nastoupili v barvách Nečíně, jejíž jedno družstvo opět hrálo v „kockastých“ dresech, které jim letos – stejně jako Chorvatům v nešťastném zápase se Španělskem na ME – nepřinesly štěstí a mistrovský hattrick museli Nečínští oželet.… Zde je nutno přiznat, že ale na vině nebyl na rozdíl od Chorvatů sudí Stark!

Turnaj tak probíhal po celý den, nejprve ve čtyřech 6-členných skupinách, z nichž postupovali první čtyři. Ti se pak od osmifinále utkávali systémem play-off, aby pak ve finále Rožďalovice zdolaly Hostinné 3:1, v boji o 3.místo rozhodly penalty v souboji s Mníškem pro bronzovou Příbram. Rožďalovičtí přijeli tradičně výborně připraveni, celá velká výprava byla dokonce vybavena vkusnými tričky s historickým emblémem připomínajícím 120 let Slavie!

Další pořadí bylo následovné: 5. Fanklub, 6. Nečín, 7.Chomutov, 8. Tribuna sever, 9. Žilov B, 10. Sudovo Hlavno, 11.Dobříš, 12. Pelhřimov, 13 Cvikov, 14.Nečín junior, 15 Klatovy, 16. Rožďalovice B, 17. Žilov A, 18. Ženy SK Slavia, 19.Žatecko, 20. Veleň, 21. Hodonín, 22. Bělá pod Bezdězem, 23. Nečín senior a 24.-tradičně.Vikingové z Lípy.

Nejsmutnější byli určitě Chomutovští. Neprohráli totiž ani jeden zápas, v boji o semifinále je vyřadily až penalty a přesto při součtu výsledků a kritérií skončili až sedmí! Součástí turnaje byl i IV.ročník Memoriálu Petra Dünghübela, jehož vítězem se staly rovněž Rožďalovice A.

Tolik o turnaji. Večerní zábava proběhla v prostorách Letního dětského tábora Máj za doprovodu skupiny SINGL (v místech, kde po dlouhá léta probíhávalo soustředění žákovských družstev Slavie a kde byla také ubytována podstatná část účastníků Setkání).

S velkým očekáváním se setkala i tradiční beseda se zástupci SK Slavia Praha-fotbal, a.s. Přijeli mezi nás Martin Poustka a nový generální ředitel p.Zbyněk Kusý. Zatímco Martin Poustka si besedu ve zdejším kraji „ozkoušel“ již v lednu (na výročce žilovské odbočky), byla účast pana Kusého do jisté míry všestrannou premiérou. A určitě ne neúspěšnou. Věcné odpovědi, upřímnost, zájem o široké dění. Zkušení účastníci Setkání tvrdili, že to byla jedna z nejlepších besed v historii Setkání!

Posledním „pilířem“ Setkání byl i letos poznávací program. Domácí organizátoři zajistili především návštěvu plaských památek, mezi nimiž vyniká především NKP bývalého kláštera cisterciáků, který je stavebně cenný i tím, že byl postaven na dřevěných pilotech, kdy vše je vymyšleno tak, aby právě piloty zajistily stabilitu kláštera v bažinatem podloží u řeky Střely. K tomu pak přibyla návštěva muzea plaské litiny „Werk“ i prohlídka hrobky rodu Metternichů (zlí jazykové si přitom neodpustili poznámku, že se ani zde nedozvěděli, zda byla či nebyla Božena Němcová levobočkem někoho z Metternichů, jak se tu a tam píše…). Všichni si pochvalovali jak výklad místní průvodkyně, tak i organizaci, jejíž duší byl tatínek Pavla Moulise. Samotný Pavel pak zajišťoval program pro děti z onkologického centra v Praze-Motole, kdy si prohlédli především místní Fantasy mini Golf.

Objevily se i dotazy, zda by se nepodařilo zorganizovat výlet po okolí, jak tomu bývalo tradicí. Nakonec jsme od toho upustili, program je stále nabitější, navíc jen vlastní prohlídka Plas zabrala dost času a zkušených organizátorů není nikdy nazbyt. Severní Plzeňsko ale poskytuje nespočet krás a zajímavostí – Mariánská Týnice, Žihle, Kralovice, perla českého baroka Manětín či nejmenší město u nás, Rabštejn nad Střelou s proslulou břidlicí! To by se nestihlo, a tak si nejeden z účastníků vyžádal letáček popisující nejzajímavější místa v kraji. Pro zpáteční cestu domů nebo pro příští návštěvu v tomto kouzelném kraji, jehož páteří je řeka Střela, bezesporu jedna z nejhezčích řek u nás, při jejíchž březích je i celý sportovní areál. Lze bez nadsázky říci, že letošní Setkání se odehrálo určitě v nejmalebnějším prostředí v dosavadní historii, právě v oblasti kolem Střely. Nejen krásou a přírodou však živ je člověk. Bezvadně fungovala hospůdka přímo na stadióně, vypomáhaly i četné stánky, kam se chodilo zejména na pravou dršťkovku, gulášek, špíz či stejky. Hovořit o pivu na Plzeňsku by pak bylo nošením dříví do lesa, na své si ale přišli i milovníci nealko…

Letošní Setkání přineslo i několik novinek. Aktivně se zúčastnila nová odbočka Žatecko, vzácný návrat zaznamenali i přátelé z Hodonína. Mnozí si možná vzpomenou na sedmdesátá léta a na populárního Ríšu Šrámka, který se třeba vydal dokonce na zápas do Sofie, kdy byl svědkem nešťastného vyřazení od Akademiku. Jestliže se o někom řekne v nejlepším slova smyslu „bodrý Moravák“, platí to o přátelích z Hodonína dvojnásob! Tož, vítejte opět mezi námi!

Povedla se i další věc – při příležitost 120.výročí byl připraven kvíz, který se však týkal i historie OP, fotbalu a deset otázek bylo zaměřeno i na Plzeňsko. Ne, nebyl to žádný předražený CERMAT, ale naopak poctivě sestavený testík se 60 otázkami a jasnou volbou odpovědí. Nestál nikoho ani korunu! Vítězem se nakonec stal př.Junek z Klatov, velkým překvapením bylo druhé místo př. Petra Antoše z Hodonína, bronz patří pí Aničce Vršecké z Nečíně, která podobnou akci organizovala při loňském setkání! Celý kvíz i s odpověďmi najdete samostatně na našem webu!

A v žádném případě nesmíme zapomenout na letos tak významnou charitativní součást Setkání, která u všech akcí Žilovských stěžejní! Jednalo se o celodenní charitativní sbírka a večerní Slavnostní aukci pro Donor, která proběhla v rámci úspěšné večerní Slávistické zábavy. Celkový součet příspěvků na konto Donoru zatím nemáme vyčíslen, ale rozhodně o hodně přesáhne 10 tisíc Kč! K tomu se pak přidaly odbočky věcnými dary, zejména pro přítomné děti z transplantačního centra, které byly rovněž celou akcí nadšeny. Rožďalovičtí věnovali do aukce kopačky s podpisem Goce Toleského a pro děti 11 balení ledových čajů, Příbramští přivezli sponzorský dar ve formě knížek, dárků a hlavně hraček pro děti po transplantaci! Zaujala i výstava o životě Petra Düngübela i výstava fotografií z Onkologických her dětí a mládeže – Wroclaw 2011! To vše jasně dokazuje, jak velké je naše slávistické srdce! Organizátoři zajistili pro děti i bezplatnou návštěvu areálu Fantasy mini Golf, kde výpravu provázela slečna Olivie Prokopová z Rakovníka, jež je mistryní České republiky i světa, golf hraje již několik let profesionálně a navíc ona i celá její rodina jsou velkými fanoušky našich barev, a tak ji upřímně potěšil darovaný slávistický dres. Přítomna byla i slečna Míša Mokošová, mimochodem opravdu velká slávistka, která je už po dvojí transplantaci kostní dřeně a při tom všem stačila letos i úspěšně odmaturovat.

Poděkování patří kamsi nahoru svatému Petrovi, díky němuž se i letošní Setkání uskutečnilo v příjemném slunečném počasí..A nesmí chybět vřelý a upřímný dík všem sponzorům: Městu Plasy, obcím Žilov a Dobříč, Mikroregionu Dolní Střela, Jednotě Plasy, Pekárně Plasy, firmám Keramo Kožlany (nabízela mj. krásné slávistické džbánky), Cykloservex Chotěšov, ITTEC Plasy (vybavení hřišť), Aeroklub Plasy (vyhlídkové lety) a pěstírně žampiónů Agaricus Kaznějov a panu Romanu Ryšicovi. V neposlední řadě pak činovníkům Sokola Plasy, kteří umožnili hladký průběh Setkání jako hostitelé a pronajímatelé areálu!

Zbývá tak jediná otázka a s ní i výzva: Kde napřesrok?

Dr.Michal Dobiáš

[nggallery id=149]