15. SLÁVISTICKÝ PLES V LOVOSICÍCH – JAKO VŽDY UDÁLOST!!!

Je jasné, že nehynoucí sláva někdejších slávistických karnevalů s 5 tisícovkami nadšených účastníků je definitivně ta tam, Z někdejší „Fučíkárny“ se stalo Výstaviště, místo vyhořelého levého křídla Průmyslového paláce je stále jen provizórium a i zde doba přinesla potvrzení úsloví „Nejsou lidi“.

Díky několika nadšencům se v Praze v únoru uskutečnila úspěšná repríza loňského Slávistického večera, svoji tradici mají nebo měly i  tradiční oblíbené zábavy, maškarní reje, karnevaly i taneční večery na odbočkách (Mníšek, Rožďalovice, Příbram či  Sudově Hlavnu, letními zábavami kdysi prosluly Lázně Bělohrad či i památné večery v parku v Brandýse nad Orlicí). Ale klasický ples, který musí mít všechny náležitosti od oblečení přes vyzdobený prostorný sál, pestré občerstvení až po kvalitní hudební těleso, to vždy byly především Lovosice a zdejší Reprezentační ples OP Slavie Lovosice! Výjimkou nebyl ani letošek!

Duší odbočky a tím i plesu je už po léta př.Bubanec, jinak šéf útulné hospůdky. Stačí jen přejít koleje a potěšit se pohledem na nejeden ze slávistických symbolů nebo si pochutnat na tradiční kuchyni či některé ze specialitek. Je pravda, že zorganizovat tak významnou akci, jakou je slávistický ples v Lovosicích, je stále obtížnější a přátel, ochotných přiložit aktivně ruku k dílu, nepřibývá. I proto př. Bubanec každoročně říká – letos naposled!

Možná, že tomu pesimismu trochu napomohlo i počasí. Zatímco v únoru při Slávistickém večeru panovaly třeskuté mrazy, zavládla poslední dubnový víkend nad Českem tropická vedra a lidé se scházeli trochu pomaleji než minulé roky. Vše probíhalo za otevřených oken, kdy atmosféru v krásném sálu kulturního střediska Lovoš dotvářela vůně ze sousední oplatkárny, kterou známe pod tradiční značkou Deli.

Občerstvení však bylo připraveno přímo v prostorách Lovoše – tradiční vynikající plesové řízečky i široký výběr nápojů, kde kralovaly místní značky kvalitních vín, ať už se jednalo o Roudnici, Litoměřice nebo Žernoseky!

K úspěšnému plesu patří i pořádná hudba. Lovosičtí vsadili – a právem – na hudební skupinu Václava Štyvara. Z Roudnice nad Labem. Pro lidi znalé podhůří Řípu a Českého středohoří již netřeba nic dodávat! Je asi jen málo míst u nás, kde je hudební tradice tak zakořeněna, jako je tomu právě v Roudnici. A je určitě škoda, že před 4 roky skončila po 85 letech vojenská konzervatoř, s níž byly prostory roudnického zámku nerozlučně spjaty“

Tradice však pokračuje dále a Štyvarovci opět nezklamali. Tentokrát přijeli v trochu pozměněném složení, kdy byla ženská složka posílena i o kolegyni, která vynikala nejen zpěvem, ale i hrou na flétnu! To nic neměnilo na tom, že  je po celou dobu vidět, jak hrají s chutí, jak je jejich koníček baví (většinou jsou totiž těmi pravými českými muzikanty, pro něž je hraní a zpěv vedle náročných profesí i nádhernou zábavou – třeba zpěvačka Ing.Dita Štyvarová je civilní profesí odborná asistentka na ústecké Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně!). Čeština převzala z francouzštiny slovo amateur  a – ruku na srdce – má někdy tak trochu pejorativní charakter! Přitom francouzština jej používá především ve smyslu ctitel, milovník. Pokud to vezmeme takto, je tato skupina „amateurská“  každým coulem! Večer má svižný rytmus, taneční páry nedokáží při přestávce ani pořádně vydechnout a už je tu další pestrá série! Tradičně zahajují ples slávistickou hymnou (tou Vágnerovskou) a určitě bychom na ně neměli zapomenout při přípravě některého Slávistického večera nebo jiné společenské akce OP!

Dobi