JUDr. JÁN LUŽA – 70!
Za více než 122 let existence slávistického fotbalu se objevily v kádru našeho klubu tisíce hráčů. Někteří možná stejně rychle odešli jako přišli. Jiní se naopak oprávněně stali legendami, za všechny jmenujme trio František Plánička, Josef Bican a František Veselý. Ale byly i desítky hráčů, jimž Slavia zůstala navždy v srdci a oni naopak si našli cestičku do srdíček věrných slávistů! Bezpochyby mezi ně paří i JUDr. Ján LUŽA, který 16. května 2018 oslavil svoje sedmdesátiny!
Pozorný čtenář si jistě najde v archivu našeho webu článek BRATISLAVAN SE SLÁVISTICKÝM SRDCEM, který formou rozhovoru přiblížil život i fotbalovou kariéru tohoto obětavého hráče. Jano začínal v 7 letech v mládežnických družstvech ČH Bratislava, která tehdy v ten rok byla doslova líhní vynikajících fotbalistů, jaká neměla a dodnes nemá obdoby – bratři Čapkovičové, brankář Kéketi, Hamar, Hudec, Ivančík a Ján Luža! Po skončení dorosteneckého věku nastoupil do Lokomotívy Košice, díky níž vyrostl ve východoslovenské metropoli silný konkurent dosud panujícímu VSS. Nedávno jsme s kamarády vzpomínali na rok 1969, kdy jsme se chystali na nějaký mejdan a u nás jsme v TV sledovali zápas Lok. Košice-Slavia (2:2) a v domácím týmu se nám velice líbil právě Luža. Shodli jsme se, že informace, že Luža přichází do Slavie, bylo pro každého z nás krásným vánočním dárkem. A zklamáni jsme my z naší party i všichni další slávisté určitě nebyli! Brzy vytvořil s Honzou Marešem stoperskou dvojici, kterou mohl Slavii kdekdo závidět. Přitom v reprezentaci se objevili jen sporadicky. Trenérské lavičce vládlo duo Vengloš – Ježek, kteří byli nejen výbornými trenéry, ale i stejně zapálenými klubisty a hráči z jiných klubů, než byl Slovan či Sparta, měli šanci menší. Vyprávět by býval o tom mohl Franta Veselý, který se nejprve musel sklánět před svým jmenovcem Bohumilem ze Sparty až do aféry s košilí v Turecku, ale to už se rodilo duo Švehlík a pravé křídlo Masný! Jano tak odehrál za reprezentaci pouze 2 přátelské zápasy, úspěšnější byl v U23, kde byl dokonce kapitánem!
Statistiky uvádějí, že za Slavii nastupoval v letech 1970 až 1982 a odehrál 333 zápasů a vstřelil 14 gólů. V lize nastopoval mimo Slavii i za Lokomotívu Košice a RH Cheb, sehrál 251 zápasů a vstřelil 9 branek, z toho 5 ještě v Košicích. Zajímavá je jeho epizoda v Chebu. Vyučil se elektromontérem , pak si udělal maturitu a v Praze nastoupil na právnickou fakultu, kterou zdárně dokončil a poté získal i titul JUDr. Neabsolvoval však vojenskou přípravu a tudíž ho nečekala služba „absíka“, ale plné 2 roky. Štěstím pro něj bylo, že na léta 1976-78 narukoval do RH Cheb, kde se začala formovat parta, která pak vybojovala pro naše nejzápadnější okresní město ligu. Přitom vnitro se špičkových kolektivních sportů zbavovalo (z RH Brno se stalo ZKL, práva ČH Bratislava v lize převzal Internacionál Slovnaft), ale nadšení party hráčů i Chebanů, kteří přijali mužstvo za své, pak překonalo divy i lpění na rozhodnutí a nad Špalíčkem i nádražím se hrála po dlouhá léta liga, ale až po návratu Janka do civilu. Jednou z duší chebského fotbalu byl i náš nedávný trenér , Jaroslav Šilhavý, který zde působil 9 let!
Jednou z pozoruhodností příchodu Jána Luži do Slavie byl i fakt, že vstoupil do Odboru přátel – zřejmě pomoc OP se i zde projevila. Nikdy se nevyhýbal besedám, pomáhal u žáčků a mohli jsme jej vidět i na fotografiích tehdejších vlajkonošů jako rozhodčího v někdejší populární „ročeniádě“ – velkém turnaje OP v malé kopané. Slavii nosil tak v srdci i po návratu do Bratislavy, kde zůstal vedle své profese i u fotbalu. Nemohl chybět na posledním rozloučení s Frantou Veselým a na nádraží potkal př. Maika a zrodilo se osobní přátelství a s paní Darinkou vždy rádi přijížděli do populárního Maikolandu! Bylo pochopitelné, že vloni při založení Memoriálu Jana Maika byli pozváni i přátelé v Bratislavy! Rádi pozvání přijali a i letos se na setkání s přáteli 16.června v Obříství všichni těší. Libišští přátelé v čele s př. Doušou s radostí jejich potvrzení účasti přijali a jistě opět se naplní heslo „Slovan všude bratra má!“, což pro slávisty platí dvojnásob!
Janko, přijmi od nás i touto cestou co nejsrdečnější blahopřání a všichni se budeme těšit na setkání 16.června v Obříství u Libiše!
Dobi
článek nebyl redakčně upraven