VČELIČKA S FOTOAPARÁTEM
27. ledna 2017 by se dožil 100 let František Klimt, první oficiální fotograf–dokumentarista Odboru přátel.
Neuvěřitelných skoro 30 let (1964–1992) býval nepostradatelnou postavou Odboru přátel. V samých počátcích činnosti OP existovalo něco jako dnešní „Zlaté stránky“, tedy seznam naprosto nepostradatelných osob s telefonickým spojením. Šlo o osoby všemožných kontaktů, zajišťující činnost Odboru přátel, osoby, které nikdy neřekly, že nemohou či že něco nejde. Od počátku k nim patřil fotograf František Klimt. S naším hráčem a trenérem Jiřím Nedvídkem byli nejen spolupracovníci na Ministerstvu spojů, ale společně navštěvovali i tehdejší zaměstnanecký fotokroužek. Slávistická rodina nenápadného a pracovitého vzdělance přijala hned a bez výhrad. Zvláště Martin Růžek měl v oblibě takové „včeličky“ a vždycky s nimi ztratil slovo.
František Klimt zveřejnil na stránkách klubových tiskovin (tehdy ještě občasníků) svou první fotografii, a to ze zápasu Slavia–Čelákovice (2:0) hraného 20. září 1964. Titulek hovořil jasně: „Poprvé znovu jako Slavie“. Pak vysedával za každého počasí u lajny celé to víc než čtvrtstoletí. Doma v Edenu vždycky, ven jezdil někdy, a to po svých oblíbených místech (Hradec Králové, Plzeň, Brno, Nitra). Plnil svými fotografiemi z velké části stránky klubového Zpravodaje a nebylo to jen o fotbale – i k jiným sportům měl vřelý klubový vztah.
Hlavně ale dokumentoval aktivity Odboru přátel. On naplnil, nejen používáním oslovení „příteli“, známé Růžkovo motto: „přátelé Slavie i přátelé mezi sebou“. Valné hromady, výroční zasedání, životní jubilea význačných osobností klubových dějin, ale především Slávistické karnevaly. Všichni ho znali, všichni mu ochotně postáli „modelem“. Co on svých fotek jen rozdal! A kolik jich po něm zbylo v našem archivu! František Klimt byl po dlouhá léta skutečně neodmyslitelnou součástí Odboru přátel. A jak v tichosti do našeho společenství přišel, tak i odešel. Nezůstala po něm mezera. Už tu s ním působil i o generaci mladší Jirka Novák z pořadatelské komise.
František představoval klasickou slávistickou noblesu a klubovou věrnost. Proto ostatně i tyto řádky…
-VZ-