AŤ ŽIJE DFC!
V neděli 11. června se odehrála v Edenu historicko-sportovní akce, která se, bez přehánění, účastníkům poštěstí maximálně jednou za život. Řekněte sami. Kolikrát se člověk může zúčastnit zrození fotbalového klubu. Přesně řečeno obnovení slavného klubu, který patřil k průkopníkům fotbalu v českých zemích, špičce za Rakouska a československým ligovým stálicím. Řeč je o DFC PRAG. Deutscher Fussball-Club, jak zní celé jeho jméno, byl klub, o kterém se dočtete v každé knížce věnované historii českého fotbalu a v leckteré ligové ročence. Minulý čas odkládáme do minulosti a hlásíme, že DFC opět JE pražský klub českých Němců. Původní DFC vznikl jako čistě fotbalový klub odtržením od pražského německého veslařského klubu Regatta, pod jehož hlavičkou bylo sehráno několik zápasů v české fotbalové prahistorii. Samostatný DFC vznikl v květnu 1896 a zapojil se do Mistrovství Čech na podzim toho roku, kde porazil SK Slavii 4 ku 2. Německý fotbal byl v počátcích na vyšší úrovni, a proto Slavia v prvních utkáních tahala za kratší konec. V roce následujícím Slavia sehrála s DFC další 4 zápasy, pak ovšem nastal zlom v česko-německých vztazích. V Praze se rozhořely národnostní bouře, při kterých byla vypálena klubovna německé Regatty. Z tohoto činu byli záhy obviněni náš zakladatel Hausman a kapitán fotbalistů Freja. To vedlo k přerušení vztahů a otevřenému nepřátelství. Na další zápas se pak čekalo až do válečného roku 1917. Paradoxní bylo, že ve stejném roce SK Slavia i DFC Prag našli trvalý domov na Letné a vybudovali svá první hřiště hned vedle sebe oddělené pouze dřevěným plotem. I když spolu dlouho nemluvili, žili vedle sebe až do zrušení DFC v roce 1939 německými protektorátními úřady. Ačkoliv význam derby dnes vnímáme jinak, můžeme říct, že rivalita mezi Slavií a DFC v dobách Rakouska-Uherska byla větší než s jakýmkoliv českým klubem. Byť spolu téměř nehráli, boje se rozvíjeli na stránkách novin a ve společenském zákulisí. Situace se uklidnila po vzniku RČS a v roce 1923 byl oficiálně stvrzen mír mezi kluby. DFC Prag byl účastníkem první či druhé ligy až do svého konce.
Jsme rádi, že v roce 2017 ožívá důležitá kapitola českých fotbalových dějin a DFC začalo psát nový příběh. Je nám ctí a radostí, že slávistický Odbor přátel byl u toho a prvním soupeřem obnoveného DFC byl dávnýn letenský soused SK Slavia. V nedělním odpoledni se sešlo 22 sešívaných borců a 16 reprezentantů německého klubu. Před zápasem týmy pozdravil 1. místopředseda Odboru přátel přítel Vlastimil Váňa a předal našim hostům pohár na památku tohoto pro ně tak významného zápasu. Hrálo se na umělce v Edenu pod pražícím sluncem, proto všichni uvítali, že se prostřídali celé sestavy. I přes naší uzemní převahu byl zápas vyrovnaný a Němci úspěšně bourali naše ataky. Stalo se v 26. minutě zápasu. Náš první gól vstřelil Lukáš Kraml. Po 81 letech opět padla branka v souboji SK Slavie a DFC Prag. Naše početní převaha a rozložení sil hrálo pro nás a branky začaly přibývat. Důležitým stavebním kamenem našeho úspěchu byl náš centrhalv, klubová ikona a trenér juniorky Pavel Řehák, který zatížil konto Němců dvěma zásahy. V druhém poločase po jedné z občerstvovacích přestávek, kdy pozornost naše opadla vědomi si náskoku, rozvlnil naši síť přímo z výkopu z poloviny hřiště německý střelec Felix Zirke! Také on se zapsal do historie a po desetiletích mlčení bude jeho jméno zaneseno do statistik coby střelce pražského DFC. Děkujeme všem, kdo se této události zůčastnili, všem hráčům, členům Odboru přátel, divákům, kteří se rozhodli strávit nedělní odpoledne na fotbale, který svou kvalitou nemohl nabídnout mistrovskou podívanou našeho A-teamu, a v neposlední řadě děkujeme hráčům DFC, kterým přejeme jen a jen úspěchy a nový život nepoznamenaný politikou. Politika do sportu nepatří!
PS: jeden ze zakladatelů DFC Lothar Martin poznamenává: „Nový klub budu minimálně první rok hlavně klubem pro mládež a děti. Chceme pokračovat v dobré tradici spojování národů. Původní klub tvořili Němci, Češi i Židé. Tehdy právě ukázali, jak je krásné hrát spolu. Dnes vidíme možnost symbolicky obnovit dobrou tradici, na kterou chceme v novém klubu navázat.“
PPS Jeho modrobílý dres oblékali za ve dvacátých a třicátých letech i českoslovenští reprezentanti: Karlové Kannhäuser a Koželuh, Josef Kuchynka, Pavel Mahrer a Ferenc Szedlacsek
SK. Slavia OP – DFC Prag 13:3 (7:0)
Sestava Slavie: Roman Přibyl – Pavel Řehák, Petr Vršecký, Pavel Tomčišin, Lukáš Vala, Pavel Smolák, Pavel Radoš, Marek Four, Tomáš Honců, Ondřej Fátor, Jaroslav Švejda, Petr Klimčák, Josef Suchánek, Libor Jonáš, Bohumil Rohn, Lukáš Kraml, Ondřej Brzák, Zdeněk Domáček, Jan Horáček, Tomáš Hrůza, Petr Štrébl, Jiří Hulínský
Góly: Horáček 3, Řehák 2, Kraml 2, Hulínský 2, Radoš 2, Honců, Suchánek – Zirke, Schumacher, Maysenhölder
Rozhodčí: Jan Štrébl
Zdravotník: Michael Janáček
Vedoucí týmu: Miroslav Pomikal
Diváci: 40 neplatících