LOS ČTVRTFINÁLE EL: SPLNĚNÉ PŘÁNÍ NEJEN HRÁČŮ – CHELSEA!
Tradičně den po odehrání odvetných zápasů LM byla v Nyonu uložena jména 8 čtvrtfinalistů jak LM, tak i EL do speciálních míčků a slavnostní losování čtvrtfinále mohlo začít! A v jednom z míčků EL bylo i jméno SK Slavia Praha! A navíc je Slavia jako představitel střední Evropy mezi 8 účastníky LM a 8 účastníky EL nejvýchodnějším klubem obou soutěží! Těžiště mapy účastníků obou soutěží se v osmifinále posunulo hluboko na západ, o to více tragikomicky vyznívají výroky některých pisálků, že Slavia je jediným představitelem východní Evropy v obou soutěžích!!! Kam by pak zařadili Vídeň nebo i východoněmecký Rostock, nemluvě o Varšavě, Lublani Záhřebu nebo řeckých městech!!!
Do čtvrtfinále LM se probojovaly 4 kluby z Anglie (oba kluby z Manchesteru, Tottenham a Liverpool) a po jednom z Nizozemí (Ajax), Portugalska (Porto), Španělska (Barcelona) a Itálie (Juventus); v EL jsou to vedle Slavie i dva kluby z Anglie (Chelsea a Arsenal), dva ze Španělska (Valencie a Villareal), německý Frankfurt, portugalská Benfica a italská Neapol ! Tedy společnost více než výstavní!
Účelem této první informace není suplovat vždy pečlivě připraven itinerář neboli malého průvodce, který jeho autor přítel Karel Vavřina tradičně připravuje a nazývá rukojetí, která může posloužit i nejnáročnějšímu turistovi, který se vydá k fotbalovému cíli po vlastní ose s touhou co nejvíce vidět a poznat! Naše první pozvánka spíše shrnuje základní fakta, malé statistiky a některé hlavní tipy, co navštívit a snaží se přidat i některé perličky!
Chelsea je, stejně jako Arsenal nebo Tottenham reprezentantem Londýna, hlavního města Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, které sestává ze čtyř součástí – Anglie, Skotska, Walseu a Severního Irska. Samostatná jižní část irského ostrova se za našeho mládí nazývala Svobodné Irsko, dnes hovoříme o Irské republice… Londýn určitě patří v historii i v současnosti mezi nejvýznamnější města světa, kam bývá nejčastěji zařazován i New York a Tokio. Uvádí se, že má více než 8 miliónů obyvatel a postupně se stával více a více multikulturním městem, což bylo zpočátku dáno především obrovským impériem, které řadilo Velkou Británii mezi nejvýznamnější koloniální mocnosti, ale nevyhnulo se ani současné migrační vlně! Vždyť i současný starosta Londýna Sadiq Khan je původem z Pákistánu a je muslimského vyznání!
Londýn leží na řece Temži, 80 km od jejího ústí do moře. Produkuje 20% celého HDP království, City je jedním z největších obchodních center na světě! Je hlavím městem monarchie, královna Alžběta (ročník 1926) je na trůně již 67 let (od 6.února 1952) a k překonání rekordu Franze Josefa I. (1848-1916) jí chybí jeden jediný rok! Návštěvníky zaujme Londýn řadou památek, které by ani jednodenní návštěvník neměl vynechat. Zejména se jedná o Tower of London, komplex, který je nepřehlédnutelnou pevnostní stavbou v City. Poblíž je i stylový unikátní most Tower Bridge! Na Westminsterské opatství narazíme při cestě na stadión, dominantou je hodinová věž zvaná Big Ben. Buckinghamský palác je sídlem královny, z církevních staveb určitě zaujme katedrála sv.Pavla, milovníci stále živých melodií Beatles si jistě připomenou Abbey Road. A jedním ze symbolů Londýna je obří kolo (kdysi se tomu říkávalo ruské kolo…) The London Eye (Londýnské oko). A malá procházka podél Temže jistě přiblíží další prvky atmosféry britské metropole‘
Chelsea FC je klub s více než stoletou historií. Založen byl roku 1905, získala 6 titulů mistra Anglie (1954/55, 2004/05, 2005/06, 2009/10, 2014/15, 2016/17), k tomu celou řadu dalších pohárových poct! Klubové barvy jsou modrá a bílá a jeho domovem je stadionu Stamford Bridge s kapacitou téměř 42 tisíc diváků, který se nachází jihozápadně od centra, již na pomezí další, díky fotbalu též známé londýnské čtvrti Fulham. Nejbližší stanice metra (zde zvaného Tube) je Fulham Broadway. Jízlivě bychom mohli dodat, že v blízkosti je velký hřbitov – kéž by se nám podařilo tam pohřbít naděje Chelsea na postup. První zápase se hraje 11.dubna v Praze, odveta je o týden později, 18.4. v Londýně! Chelsea je momentálně v Pramier League šestá s dost velkou ztrátou na špici, ale také s velkým náskokem na sedmý Wolverhampton. Vidí ale velkou naději pro postup do vysněné LM ve vítězství v EL, což dokázala v osmifinále vítězstvími nad naším přemožitelem v QLM Dynamem Kyjev 2:0 a v Kyjevě dokonce 5:0!
Utkání s mužstvem z kolébky fotbalu bude určitě velkým svátkem pro každého z nás! Po téměř 11 letech přijede soupeř z kolébky kopané! Zatím jsme se v oficiálních evropských soutěžích utkali se soupeři z britských ostrovů takto: V roce 1994 to byl v Poháru UEFA Cork City z Irské republiky – 9.8. vyhrála Slavia v Praze 2:0, 23.8. v Corku dokonce 4:0! A do téhož města jsme zamířili opět po 11 letech! Doma Slavia vyhrála 15.9.2005 2:0, v Corku pak 29.9. 2:1! A přišla éra Tottehamu. V roce 2006 15.9. i 28.9. Slavia prohrála oba zápasy v Poháru UEFA 0:1. A nejhorší výsledek zaznamenala Slavia při jediné účasti ve skupině LM. 29.10 2007 prohrála na Arsenalu 0:7, odveta v Praze 7.11. skončila 0:0. Takže bilance s Angličany je tristní a je co napravovat! Třeba se zadaří už letos! Přidejme ještě vzpomínku na 90.léta, kdy po zisku titulu po 49 letech odcházel Karel Poborský do Manchesteru, do celku United! A na Old Trafford byla Slavia pozvána a v hezkém zápase zde uhrála remízu 2:2!
Co dodat? Možná ono husitské NEPŘÁTEL SE NELEKEJTE, NA MNOŽSTVÍ NEHLEĎTE! (čímž samozřejmě nechci říci, že by Chelsea či další takto vyspělé kluby byly a priori našimi nepřáteli!). Ale snad můžeme věřit, že bude existovat opět ta nadpřirozená moc, která nám 14.březa pomohla! Věřme, že se i v tomto dvojboji opět potvrdí, že pán Bůh je také slávista!
Dobi (text v původním znění)