BRANDÝS NAD ORLICÍ A KOLO – TO SE RÝMUJE!
Nepřetržitých 39 let už na slávistické obloze svítí hvězdička patřící východočeskému „městečku maličkýmu“ (jak zpívají členové odbočky ve vlastní hymně), Brandýsu nad Orlicí! Vhodná poloha na rychlíkové trati Praha – Česká Třebová jistě přispěla k tomu, že odbočka vešla do povědomí všech slávistů. Proslulá jsou podzimní Slávistická posvícení, jakož hrdé přihlášení se k bohaté české historii, neboť u řeky Tiché Orlice působil u Žerotínů část života i Jan Amos Komenský. Na žádné významnější akci OP Slavie nechybí slávistická vlajka Brandejšťáků!
Od počátků existence brandýské odbočky byl vždy na jednom z prvních míst sport. Nejen nějaký „gaučink“, ale jeho aktivní pojetí! Oblibu si získal bowling nebo třeba silvestrovské vycházky. Po navázání spolupráce s místní základní školou se objevila možnost využívat její tělocvičnu a popularitu si získal tam pořádaný „božíhodový“ sportovní víceboj. Slávisté nezištně pomáhají při pořádání různých sportovních akcí. Třeba při někdejším fotbalovém turnaji mládežnických mužstev z okolí. Ale zájem opadal a hledalo se, jak dál. A dnes můžeme říci, že to bylo jízdní kolo, které nejen stálo u počátků Slavie, ale nasměrovalo i další aktivity odbočky.
Před 22 roky se zrodil nápad Cykloexpedic, kdy se parta (nejčastěji osmi) Brandejšťáků přesune do některého kraje v Čechách, na Moravě, ve Slezsku či dokonce blízkém příhraničí a tráví týden poznáváním vybraného kraje v sedle svých ořů zvaných bicykl. Předloni došlo na severní Plzeňsko, vloni Podještědí se všemi krásami včetně unikátních „čedičových varhan“, letošní 22. ročník se uprostřed července uskuteční ve Slezsku, v okolí známé přehrady Kružberk.
Ale jak svými zkušenostmi rozpohybovat místní mládež? A opět přišlo před několika lety ke slovu kolo! Což takhle zpestřit závěr školního roku zajímavou cykloakcí v kraji kolem Brandýsa, který je pro aktivní cykloturistiku jako dělaný? Slovo dalo slovo a letos už byl připraven 5. ročník této každoroční zajímavé a záslužné akce. Postupné uvolňování zdravotních opatření po vrcholu pandemie umožnilo akci uspořádat, a tak se zdálo se, že nic nemůže zdaru letošního ročníku zabránit! Ale člověk míní a příroda mění! Jako pražský zahrádkář jsem marně vzhlížel k obloze, abychom byli ušetřeni nutnosti zalévání. O 140 km východněji se žel, jak se říká, čerti ženili! Ale ocitujme ze zprávy odbočky o akci.
„COVID-19 zapříčinil již omezení při přípravě Cyklozávodů, tj. umenšil počty žáků a žákyň a zřejmě ovlivnil pravděpodobně i to, že v pátek 26. června 2020 od rána lilo a lilo. Organizátoři se však nenechali odradit a ve spolupráci s ředitelem školy pohotově zareagovali – připravili pět „netradičních“ soutěžních disciplín v areálu školní tělocvičny (ty však mají vyzkoušené třeba při zmíněném tradičním božíhodovém sportování; pozn. autor):
- 10 hodů golfovým míčkem do odpdkového koše
- 5 strků gumovým krožkem na čáru
- 5 hodů házenkářským míčem na kuželku
- 5 hodů tenisovým míčkem do florbalové branky
- 5 hodů basketbalovým míčem na koš
Specialitou pak byl kvíz o historii Slavie, který obětavě připravil a vedl př.Hubený!“
Účastníci, kterých se nakonec sešlo 46, byli rozděleni do 3 kategorií (vždy tři dívčí a tři chlapecké – 1. až 3. třída, 4. a 5. třída a 6. až 9. třída) a byli odměněni diplomem a medailí se symbolem Slavie. Akce byla původně připravena jako cykloputování Údolím Jana Amose Komenského, nakonec vše dopadlo výjimečně jinak. Svatý Petr holt organizátorům nepřál, ale ti si dokázali báječně poradit!
Dobi