BRANDÝS NAD ORLICÍ: BESEDA V RÁMCI OSLAV 35.VÝROČÍ ODBOČKY OP SE NADMÍRU VYDAŘILA!
Když v červnu 1981 zakládalo pár nadšenců odbočku OP Slavie v „městečku maličkém“ (jak se zpívá v brandýské slávistické hymně), asi málokdo tušil, že se zakládá tradice jedné z našich nejúspěšnějších odboček. Město při Tiché Orlici mezi Chocní a Ústím nad Orlicí, které nečítá.ani dvě tisícovky obyvatel, se může pochlubit řadou pamětihodností a přírodních krás, které mu může právem závidět nejedno z větších a pohříchu asi i známějších měst! Zde se třeba loučil s vlastí Jan Ámos Komenský, kde byl nedaleko jeho obelisku zbudován ze stromů unikátní přírodní labyrint, rehabilitační ústav již navrátil zdraví nejednomu pacientovi postiženému některou z chorob pohybového ústrojí. Městečku pod zříceninou hradu vévodí i zajímavá budova radnice.
Brandýs nad Orlicí se stal díky odbočce OP místem setkávání s významnými osobnostmi českého fotbalu jako byli a jsou František Plánička, Antonín Puč, Ladislav Ženíšek, Štefan Čambal, Ota Hemele, Miloš Štádler, František Veselý, Ivo Lubas, Patrik Berger, Lukáš Jarolím, Ladislav Volešák, trenéři Milan Máčala, Jaroslav Jareš či Vlastimil Petržela.. Na besedy přijížděli často i herci – například Ilja Prachař, Milan Neděla, Karel Effa, Rudolf Jelínek. Vše je podrobně popsáno a dokumentováno v kronice, která už má 3 svazky.
Slávisté v Brandýse nad Orlicí však žijí nejen kopanou. K jejich aktivitám patřilo či patří například pořádání originálních tanečních zábav (ty nejhezčí bývaly na letním pódiu zámku), fotbalového dorosteneckého turnaje, klání v sálové kopané, kuželkách, bowlingu, tenisu, stolním tenisu, šachách; nezbytným letním bodem programu je tzv. cykloexpedice – týden dovolené členů odbočky na kolech. Veřejnost si oblíbila tradiční turnaj v mariáši a cykloakci Na kole kolem Brandýsa. I při brigádách pro město či místní fotbalový klub hrají slávisté významnou roli. Odbočka OP byla první, která si po Listopadu vyřídila tzv. právní subjektivitu a i nyní už fungují téměř rok jako autonomní spolek podle nové legislativy. A je samozřejmé, že se Brandejšťáci zúčastňují i akcí dalších odboček.
Červnová oslava zahájila akce k 35.výročí, které vyvrcholily ve čtvrtek 13.října besedou se zástupci SK Slavia Praha – fotbal, a.s. Pozvání do Brandýsa přijali hráč A-mužstva a reprezentant české jedenadvacítky Antonín Barák, tiskový mluvčí Michal Býček a skaut a trenér mládeže Petr Hurych (mimochodem vnuk člena brandýské odbočky).
Po úvodních slovech a přivítání milých hostů následovala dvouhodinová lavina otázek, na které s laskavostí a fundovaně odpovídala trojice hostí; je vcelku samozřejmé, že nejvíce dotazů připadlo na Tondu Baráka, mezi nimi i na jeho studium na UK či kolik času mu zbývá na děvčata. Ten rád vzpomíná na Příbram, odkud k nám přišel (jeho tatínek je obrovský příbramský patriot, ale to ostatně platí o většině členů úspěšné příbramské odbočky OP!), ale především na obrovský zážitek – vítězné zářijové derby na Letné! Rozhovořil se i o klubech a stadiónech v cizině, které obdivuje, zejména anglický fotbal a stadióny Wembley nebo i madridský Bernabéu. Všichni přítomní se shodli, jak důležitou školou byla letošní účast v předkolech EL a slíbili, že udělají vše pro to, aby tomu tak bylo i napřesrok.
Kronika odbočky se rozrostla o zápisy těchto vzácných hostů, kteří obdivovali, jak jsou knihy pěkně vedeny. Závěrem přítomní v zaplněném sále, kde byla po celou dobu vedena zapálená, ale vždy slušná diskuse, poděkovali za předané propagační předměty, z nichž některé budou při posledním letošním zápase předány družstva mladších žáků TJ Spartak Brandýs nad Orlicí – družstvu, které odbočka dlouhodobě podporuje!
Zkrátka a dobře – byl to zase jeden krásný den, na který nikdo nezapomene!
Dobi
(článek nebyl redakčně upraven)