Galavečer Odboru přátel Slavie

TELEVIZNÍ PREMIÉRA! ZÁZNAM ZÁŘIJOVÉHO GALAVEČERA ODBORU PŘÁTEL SLAVIE VYSÍLÁ 16. 11. 2024 O2 TV SPORT

Vlastimil Váňa

Odbor přátel Slavie, nejstarší a největší fanouškovská organizace v České republice, slaví letos 60 let od svého založení. Toto výročí si v sobotu 7. září 2024 na galavečeru ve Slovanském domě na pražských Příkopech připomněli spolu s vedením a členskou základnou Odboru přátel rovněž zástupci slávistických sportů, pamětníci historických událostí a jejich potomci. Atmosféru významné události můžete (znovu) okusit v sobotu 16. 11. 2024 od 19.00 hodin, kdy její záznam premiérově odvysílá stanice O2 TV Sport.

Oč šlo před těmi šedesáti lety? Ve Slovanském domě se 23. března 1964 sešly k diskusi stovky slávistických příznivců,kteří se obávali o osud slavného českého sportovního klubu Slavia, živořícího tehdy pod vnuceným názvem Dynamo. Po sestupu fotbalistů do druhé ligy znamenal rok 1963 pro celou jednotu dobu silného úpadku. Dluhy, nedostatek sportovního vybavení, pokles výkonnosti. Rozpadá se hokejový oddíl, hyne košíková, dokonce i kdysi zakladatelská cyklistika. Některé sportovní a politické kruhy se již těšily na zánik celé jednoty, zabrání stadionu…

Nejvíce na očích je fotbal. Jeho problémy neskončily sestupem z první ligy, živoří i v té druhé. Spisovatel Pavel Hanuš publikoval v březnu 1964 v tisku článek, v němž se zamýšlel nad hrozivým propadem kdysi slavného klubu. Obrovského čtenářského ohlasu využil Jiří Hájek, literární kritik a šéfredaktor časopisu Plamen. Svolal slávistické příznivce ke zmíněné besedě. I toto setkání přesáhlo původní představy a záměry organizátorů. Ve snaze uchovat sdílenou energii, nápady a myšlenky, padl spásný návrh, aby se toto shromáždění stalo základem spolku, který bude ve prospěch Slavie pracovat trvale. Hned ve Slovanském domě vznikl přípravný výbor. Hanuš se stal jeho předsedou. Nelenil a druhý den sepsal šestibodové Prohlášení, které se stalo programem pro činnost přípravného výboru. Ustavující schůze Odboru přátel, jakožto součásti celé jednoty, proběhla 20. září 1964. Skončila úloha přípravného výboru, činnost ve prospěch červenobílých získala nový rozměr.

Galavečer se nesl nejen v duchu pocty všem odvážným a bystrým mužům, kteří založili Odbor přátel, aby zachránili Slavii, ale zamýšlel se ve své hlavní části – talk show – i nad děděním červenobílé víry z generaci na generaci. Vojtěch Nouzák, moderátor i režisér večera, si na toto téma povídal s vzorovou rodinnou dvojicí – otcem Davidem a synem Jakubem Prachařovými. Překvapivě se ke svým potomkům na krátkou chvíli s emotivním vzkazem připojil prostřednictvím umělé inteligence vyvolaný jejich otec a děda, herec a dřívější předseda Odboru přátel Ilja Prachař. 

Bára Basiková, David Ondříček či Miloš Nesvadba promluvili o rodinných základech fandění prostřednictvím předtočených vstupů. Stejnou cestou publikum pozdravili Karel Vágner, Milan Drobný a profesor Jan Pirk. Přímo na jevišti zavzpomínali na svou fotbalovou minulost wimbledonský vítěz Jan Kodeš a hudebník, malíř, divadelník František Ringo Čech. Praotec slávistických vlajkonošů a člen Odboru přátel Robert Stein přiblížil začátky organizovaného fandění, Jiří Vrba, předseda celé jednoty v 60. letech minulého století, vyprávěl pohádku, jak se z Dynama stala zase Slavia. Oba, bohužel, už jen z nedávno připravených medailonů.

Nečekaný dárek si pro oslavence připravila fotbalová Slavia. Dva klipy, jeden o lásce fanoušků ke klubu, druhý jako pocta zakladatelům Odboru přátel. Správný mix patosu a emocí nenechal nikoho chladným.

Došlo i na představení symbolické jedenáctky projektů, kterými žije Odbor přátel v dnešní době. Namátkou uveďme vzdělávací projekt Univerzita Slavia, který je úzce provázán s badatelskou činností historické sekce, dvaadvacetileté vydávání spolkového časopisu Červenobílé listy, malby v koridoru pod východní tribunou stadionu či každoroční pořádání celostátního setkání slávistů. Nelze nezmínit Nadační fond Slavie, prestižní dobročinný projekt, jehož zřizovatelem je vedle Odboru přátel i fotbalová Slavia.

Konec hlavního programu patřil zpěvu slávistické hymny autorské dvojice Vágner – Borovec v podání posledních čtyř předsedů Odboru přátel. Pánové Adamec, Krob, Janáček a Ocetník se za hudebního doprovodu Jana Maxiána vybičovali k hodnotnému finálovému číslu, které strhlo i diváky. Večer ještě ale zdaleka nekončil! K tanci, poslechu či diskuzím hrála písně slavných Beatles revivalová skupina Pangea, kterou v závěru ještě vystřídal Tea Jay Ivo se svým návratem k dřevním počátkům rock´n´rollu.