JEDEME DUŠIČKY, JEDEME!

Kdo fandí slávistickým dušičkám, ten si je letos musel opravdu užít. Stejně jako minulý rok se zhruba padesátka přátel vydala na cestu do historie Slavie autobusem. Díky vstřícnosti SK Slavia Praha to letos bylo klubovým autobusem! Děkujeme!

První zastávka byla na Letné. Na slávistické Letné. Krátká procházka zavedla „účastníky zájezdu“ do míst, kde Slavia odehrála památný zápas s Oxfordem v roce 1899, nebo o kousek dál, kde stál legendární stadion Slavie a kde získala celkem 14 titulů. Nezapomněli jsme ani na stadion Sparty, kde Slavia odehrála mnoho památných zápasů. Jako domácí tým zde nastoupila v zápasech Středoevropského poháru 1938. Hlavní atrakcí letenského zastavení byla kouzelná akce nestaršího sportovního klubu u nás – Českého klubu velocipédistů, založeného již v roce 1880. Jízda na vysokých kolech nás přenesla do dob, kdy vznikla Slavia. První šampion Slavie Václav Kratochvíl závodil ještě na vysokém kole. Čas vyzbyl i na povídání s mnohonásobným mistrem světa v jízdě na vysokém kole Josefem Zimovčákem, nebo s vnučkou Heřmana Hausmana, bratra zakladatele Slavie a také přeborníka Slavie z roku 1895.

Nejsilnějším momentem celého programu bylo setkání u hrobu Aloise Rašína v Šárce. Vzpomínku na něj zahájil předseda Slavie a člen výkonného výboru OP Martin Krob. O vztahu Rašína a Slavie promluvil historik Vladimír Zápotocký. Bravurně provedenou měnovou reformu nám přiblížil člen Historické sekce OP, známý ekonom Karel Kříž. Vzácný host Mgr. Igor Volný zmínil zásadní dílo Aloise Rašína – Státní právo. Na tomtéž hřbitově je mimochodem pochován i velký fanoušek Slavie Josef Kemr.

Zakončení letošních dušiček nemohlo proběhnout nikde jinde, než u hrobu největšího kanonýra historie fotbalu Pepi Bicana. Na vyšehradském hřbitově leží spousta slávistů. Letos jsme se věnovali především dvěma, kteří měli obrovskou zásluhu na budování první republiky. „Druhý nejmocnější muž první republiky“ Jaroslav Preiss, předseda Slavie v roce 1896, byl jedním z nejdůležitějších spolupracovníků Aloise Rašína. Vlivný bankéř stál v čele Živnobanky a byl doslova kapitánem českého průmyslu a ekonomiky. O jeho smutném konci pohovořil Mgr. Igor Volný a připojil i recitaci Preissovy oblíbené básně „Když“ od R. Kiplinga.

Stejný respekt jako Preiss si zaslouží i předseda Slavie v památném roce 1918 Jaroslav Mattuš. Člen Historické sekce OP Miloslav Kilián připomněl kouzelný příběh z bouřlivých dnů října 1918, kdy Mattušova legitimace člena Slavie zastavila rakouské jednotky před násilným potlačením demonstrace na Staroměstském náměstí.

Letošní Slavistické dušičky byly důstojnou připomínkou 100 let založení našeho státu a faktu, že u jeho kolébky stáli slávisté.

sepsal: Miroslav Pomikal