KLIDNÝ PRŮBĚH VALNÉ HROMADY ODBORU PŘÁTEL SLAVIE

Do začátku nesmírně důležitého  ligového zápasu Slavie s Mladou Boleslaví ještě zbývaly více než 4 hodiny a Vršovicemi se už trousily postavičky fanoušků vybavených slávistickým ošacením. Nemířily však ještě do prostor hlavního stadiónu, ale do zasedací místnosti hotelu Slavia v prostoru za umělkami a poblíž slávistických hal. Jak bylo vždy tradicí OP, výroční valná hromada, pokud to jen trochu šlo, se uskutečnila v den ligového zápasu!

20161126_114503Nakonec se v sále hotelu sešlo 61 delegátů a 1 host, aby se zúčastnili plánované výročky. Vyslechli tak mimo jiné zprávu o hospodaření, zprávu kontrolní komise i zprávu mandátové komise, která mimo jiné přiblížila i současné složení členské základny OP. A všechny informace mohly být právem  označeny jako optimistické! Nejdůležitějším bodem programu byl návrh nových stanov, který zohledňoval požadavky současné legislativy, i když se pro členy OP zase tolik (kromě pojmosloví) příliš nezměnilo. Například odbočkám je i nadále nabízena možnost existence jak ve formě  organizačních jednotek v rámci celé organizace, tak i přijetí právní subjektivity, což je hlavně důležité ve vztahu k sídlu odbočky. Hlavní změnou je pak zkrácení „tolerančního období“ pro neplatiče příspěvků, které dříve možňovalo i jakousi  jednoroční „amnestie“, čehož někteří i zneužívali. Nyní je vše jasné – nezaplatíš za daný rok aspoň do konce února roku následujícícho, přestáváš být členem, členství však může po doplacení samozřejmě obnovit!

20161126_113025Hlavní část programu patřila přirozeně předsedovi OP, Ing. Martinu Krobovi, který shrnul činnost OP za uplynulé období. I zde převažoval optimismus. Podařilo se zastavit pokles členské základy  a řady OP se rozšířily hlavně o členy z nejproduktivnějších věkových kategorií. Zachovaly se všechny osvědčené činnosti OP, některé se i dostaly na podstatně vyšší úroveň, zejména tradiční Slávistické Dušičky. Velkou oblibu si získaly i akce nové – Univerzita Slavia, vycházky po Praze a okolí i aktivní připomínky zakladatelů Slavie, zejména to byly návštěvy v Sazené či Kostelci nad Černými Lesy nebo červnový výstup na Říp. ČBL získaly další rozměr tématicky zaměřenými částmi v každém čísle (brankáři, kanonýři, zakladatelé OP či zakladatelé Slavie). Výrazně se zlepšily i vztahy s SK Slavia, fotbal, a.s., kde vše završilo i jmenování př.Kroba  generálním ředitelem a.s. Svůj potenciál zvýšil slávistický fotbal, i v „hlavním výboru“ SK Slavia, kde jsme díky disciplíně delegátů získali maximální možný počet v zastoupení – 2x OP, 2x a.s a 1x spřátelenáý futsal! To je velmi důležité pro jednání kolem dalšího osudu stadiónu i jeho okolí! Př. Krob, jako nově jmenovaný a námi všemi podporovaný generální ředitel slávistického fotbalu pak seznámil členy s hlavními záměry nejpopulárnějšího sportu ve Slavii a se snahou co nejdříve vrátit Slavii tam, kam po 120 let existence slávistického fotbalu patří!

20161126_124456Většina diskusních příspěvků se točila kolem toho, co dnes naše fanoušky nejvíce bolí. Dávno již to nejsou naštěstí problémy s výkony na hřišti, ale v jeho zázemí. Zejména V té oblasti, která se fanoušků týká nejvíce. A tou jsou začátky zápasů. Ty jsou nám diktovány zejména televizemi, za tichého souhlasu FAČR. Protože začátky ligových zápasů po 20.hodině i za podzimních plískanic je vším, jen ne naplněním hesla „Český fotbal pro fanoušky“. Až dojemné bylo třeba  vystoupení dlouholetého slávisty a člena OP Ing. Taťáka z Českých Budějovic, který si postěžoval, že si poprvé nemohl snad po 50 letech zakoupit permanentku, protože poslední  přímý spoj do jihočeské metropole odjíždí ve 21 hodin! Ale podobně jsou na tom i přátelé z jiných míst, ale i mnozí Pražané ,  kdy se na druhý konec Prahy dostanou až těsně před půlnocí. V podobném duchu pak vystoupil př.Martinec z odbočky Brandýs, který se obrátil na FAČR po shlédnutí zápasu reprezentace s ostudnou návštěvou v Mladé Boleslavi a postěžoval si, že takového začátky určitě nejsou  pro fanoušky zdaleka ideální. A dovolil nám znění odpovědi přetisknout:

Dobrý den pane Martinec,

předem mi dovolte poděkovat za Váš mail. A věřte mi, že se tímto tématem zabýváme dlouhodobě a je v podstatě jasné, že se toto téma nedá vyřešit ke spokojenosti všech…

Na jedné straně máte pravdu, vše má především pevně v rukách „diktát“ televize (a není to jen ČT, ale v posledním případě také např. dánská, ale také další světové TV, kterým se signál po celém světě prodává…, možná by Vás překvapilo, v jakých exotických zemích byl náš zápas s Dánskem vysílán…). Mohl by to být také jeden z velmi pozitivních důvodů, jak propagovat naši republiku a také náš český fotbal. Ale souhlasím, že s 1.700 fanoušky přímo na stadionu, to je možná dokonce kontraproduktivní reklama…

                  Každopádně, abych se vrátil na začátek…, osobně vnímáme TV ne jako škodící subjekt, ale především jako deseti a statisíce fanoušků /tentokrát to asi nebyly milióny/ sedících před televizí, a kteří jsou za pojmem TV schováni. To znamená, jestli říkáte „fanoušek je v dnešním pojetí fotbalu úplná nula“…, říkám Vám, že se mýlíte! I když naprosto rozumím tomu, co jste svým vyjádřením chtěl sdělit… Myslel jste fanoušky přímo na stadionu, jen je potřeba si uvědomit, že fanoušci českého fotbalu jsou také u televize a 20:30 hod. je pro ně ten nejlepší čas, kdy si mohou unavení po celém dnu sednout před TV a fotbalem se bavit… Naopak jakmile uděláme např. výkop v 17 hod., je obrovské množství lidí (a nejen otců, ale také dětí a maminek), kteří zápas prostě nestihnou a tím pádem utkání neuvidí a to z důvodu, že budou ještě v práci, budou vyzvedávat děti z kroužků, či je převážen na jiná místa… Čísla televizní sledovanosti Vámi uváděného hokeje, který je vysílán od 17 hod., nám dává jednoznačně za pravdu… hokej od 17 hod. se ve statistikách rovná přenosům z naší 2. ligy (FNL)…

                  Tzn. bude tu vždy debata na téma, jestli hrát před osmou (17 či 18) a nebo po osmé… Máme asi tu smůlu, že nežijeme ve Španělsku či v Itálii, kde lidi sedí u TV, ale přijdou na stadion i ve 21:30 hod.…

                  Tak jako tak mám pocit, že Vás moc nepotěším, jelikož vývoj fotbalu jde bohužel jednoznačně ve prospěch TV, a tak dřív nebo později se budou hrát po osmé hodině v podstatě všechna utkání… Již dnes máme od UEFA centralizovaná kvalifikační utkání (UEFA diktuje čas výkopu, který je většinou ve 20:45 hod.) a od roku 2018, to takto bude také se všemi přátelskými zápasy, které se promění na úplně novou soutěž nazvanou UEFA Nations League (Liga národů).

                  Naším úkolem na asociaci pak již jen bude, abychom Vám fanouškům (tedy přesněji řečeno té části fanoušků, kteří budou chtít být na utkání přímo na stadionu) vytvořili ty nejlepší podmínky (tak aby hráli jen ti špičkoví hráči, abyste se na stadionu cítili spokojeně – občerstvení, toalety, možná vyhřívané sedačky, abyste dostali něco pěkného v rámci ceny vstupenky pro Vás či Vaše děti, prostě něco nadstandardního…, co by Vás zlomilo ve chvíli, kdy začnete přemýšlet o tom, jestli se na stadion vypravit také při špatném počasí, teplotě pohybující se kolem nuly, nebo když bude stadion vzdálen více než 100 km…).

                  Osobně bych Vás chtěl informovat, že se nad těmito problémy na FAČR velmi intenzivně zabýváme a jsem přesvědčen o skutečnosti, že to jistě ne hned, ale v nějaké blízké budoucnosti zvládneme… Do té doby bychom Vás požádali, abyste stále zůstali našimi podporovateli a fanoušky, ať již u TV či přímo na stadionu.

 

S pozdravem

                  Rudolf Řepka, generální sekretář Fotbalová asociace České republiky

Co k tomu dodat? Pomineme-li fakt, že pan Řepka zřejmě nezná dokonale českou gramatiku a neumí používat  5.pád při oslovení, jistě zarazí mnohé čtenáře určitá dogmatičnost jeho vyjádření. Je zřejmé, že pohárové zápasy a vybrané zápasy reprezentace jsou pro každého dospělého fanouška určitě svátkem a mnozí si rádi vezmou i den dovolené. A bude tomu zřejmě tak i u zápasů připravované National League. S tím nic nenaděláme. Televize platí a televize mohou diktovat… Prostě – až po Večerníčku! Další názory už pak lze považovat za nepatřičné. Srovnávat klimatické podmínky u nás a třeba na jihu Evropy, kdy se normálně žije dlouho do noci a do práce se vstává později, však svědčí o neznalosti a nepochopení života běžného českého fanouška, který často prochází vrátnicí své továrny už v šest, případně v sedm hodin ráno, tudíž musí vstávat často po čtvrté hodině ranní, a to i když za prací nedojíždí. Asi bychom se shodli, že večerní zápasy mají své kouzlo, ale u nás pouze v letních měsících, kdy je i díky letnímu času dlouho vidět a mnozí se při cestě domů zastaví v příjemné zahradní hospůdce kdesi pod platany, aby probral u stále výborného českého piva dojmy ze zápasu. Ale za „dušičkových“ plískanic se odebrat k domovu kolem půl jedenácté???  Prostě slova o tom, že ideální čas je od 20:30 je názor člověka, který asi myšlenkami žije v té Itálii či Španělsku. Která maminka nechá dítko školou povinné zírat na TV od 20:30 na fotbal? I ta maminka má své povinnosti, nemluvě o taťkovi, který často přijde z práce často kolem 16.-17. hodiny a pak má 3-4 hodiny na přípravu na sledování fotbalu. I ti, kteří rádi pomohou manželce s úklidem, umyjí nádobí a vyvenčí pejska, považují čas před zápasem za příliš dlouhý a často usnou spánkem spravedlivých a třeba se probudí v 80.minutě zápasu….. Co si o tom myslet?  Raději nedomyslet! Nebo dojde na slova z formální diskuse po schůzi při malém občerstvení, kdy se diskuse také stočila na začátky fotbalových zápasů. A mimo jiné zazněl i bonmot: No jo, Řepka! Nic dobrého! Svého času sparťanský hulvát, který rád urážel Slavii, kde se jen dalo, zaplavená úrodní pole „moderní“ žlutou komoditou a nyní tohle!

Postupně se všichni rozcházeli směrem k hlavnímu stadiónu, aby sledovali určitě nejkvalitnější výkon  a zasloužené vítězství našich hochů. Valná hromada už byla minulostí a připomeneme si ji i v samostatném článku o věkové struktuře členstva, jak bylo na VH avizováno!

Dobi