Kukačka je divný pták… Aneb Klokan míří do Edenu
Dlouho jsem čekal s reakcí na tolik v těchto dnes diskutované téma o stěhování Bohemky do Edenu. Chtěl jsem otupit svoje emoce, protože i mnou jako téměř celoživotním slávistou vztek a beznaděj v plné síle cloumají. Pokusím se být věcný a shrnout, samozřejmě z našeho pohledu celou situaci. I trochu historicky…
- Začněme koncem druhé světové války. Do té doby byly na Letné dva v celé historii celé země největší, nejpopulárnější a nejslavnější kluby – Slavia a Sparta. Při pohledu od Hradu, vlevo od tramvaje, od třídy krále Jiřího VI., později Obránců míru, později Milady Horákové, byla odjakživa Sparta, vpravo pak, těsně nad Vltavou Slavia. Druhá světová válka v Evropě končila v květnových dnech až v Praze a prchající Wehrmacht se mstil. Dřevěná Sparta přežila, dřevěná Slavia shořela jako nebohý Jan Hus na hranici v Kostnici.
- 2. To ale nikdo nepoznal slávistická srdce! Sehnaly se peníze, sponzoři, dárci a brzy se vracela letenská Slavia do původní krásy. Moderní dřevěná tribuna byla postavena z nejkvalitnějšího dřeva, které umí ztvrdnout v pravý kámen! Nevěříte? Zajeďte se podívat do centra Saské Kamenice (Chemnitz, někdejšího Karl.Marx-Stadtu) a ptejte se po zkamenělém lese, hledejte Sterzeleanum poblíž divadla…
- 3. Ať se to komu líbí či ne, Praha patřila při osvobozování do dohodnutého území pro Rudou armádu. A i když výrazně pomohli Vlasovci, byli po právu vítáni a oslavováni šeříkem krasnoarmějci. A s nimi i jejich symbol, jejich vrchní velitel Džugašvili, známější pod jménem Stalin.
- 4. 25.únor znamenal definitivní změnu. Ať už to někdo nazývá pučem, naivitou zástupců demokratických stran nebo Vítězným Únorem, stali se vládcem naší země komunisté. Ne ti salónní idealisté typu Jana Švermy nebo Dr.Šmerala, ale ta nejhorší část, která se do Moskvy jezdila učit, jak komu zakroutit krkem.
- 5. A Džugašvili si zaslouží nadstandardní, megalomanský pomník, pravili mocní!. A zde se projevila nevýhoda polohy Slavie – příliš blízko vybranému území… A o osudu Slavie bylo tak rozhodnuto. Protesty u Antonína Zápotockého byly marné. Byl nejen sparťan, ale i věrný posluchač hlasu z Moskvy.
- 6. Přiznejme však, že se nejednalo o LIKVIDACI Slavie, ale jen a jen o její odsun neboli vyhnání z Letné. Mocní se totiž zaručili, že Slavii vybudují nový, perspektivní areál! Pomiňme ztrátu dresů a hrdinství manželů Sehnoutkových, kteří při Velikonočním turnaji v roce 1956 vytáhli do dek zašité dresy Slavie a v nich po několika letech Dynamo nastoupilo (jak se tehdy náš klub jmenoval; připomeňme, že ze Sparty se sice stal jen Spartak, ale Spartak Praha Sokolovo a třeba se hovořilo o derby Sokolovo – Dynamo! Ještě hůře dopadla Bohemka, z ní se stal Spartak Praha Stalingrad!
- 7. Slavia se pomalu zvedala, přes některé fušeřiny si slávisté na Eden zvykli, v roce 1964 se vrátilo Slavii jméno (díky, p.Vrbo, tehdejší předsedo SKS!!) a pomalu i sláva! Herci, spisovatelé, zpěváci, ale i reformní politici, ale hlavně prostí fanoušci založili Odbor přátel! V době, kdy byl klub v úpadku, kdy se i NĚKTEŘÍ Bohémáci snižovali k tomu, že se přestěhují do Edenu – tehdejší Ďolíček už pěkně chátral… A Dynamo se mělo sloučit s Dynamem Pankrác a tu svou divizi hrát kdesi pod známou věznicí! Čas však oponou trhnul a z otloukánka se stal opět rovnocenný partner, který ale komplotem sudích přišel hned po návratu do ligy o titul, na nějž pak čekal dalších 30 let!!!
- 8. Pochopme myšlení Bohemáků. V jejich Vršovicích (z předměstského AFK Vršovice se v souvislosti se zájezdem do Austrálie stala Bohemka a do erbu zvolila klokana, jehož exemplář si i přivezli). Právem se nelze divit jejich rozladění, že v „jejich“ čtvrti se usídlil známější a mocnější klub… Ale Slavia v tom byla nevinně. Kdyby tehdy Tonda-Zápotonda-Harmonika určil Střížkov, stěhovala se Slavia tam. Hlavně aby nerušila pohled na Džugašviliho, který stejně po několika letech letěl do povětří…
- 9. Pak šly roky a někdy se dařilo více Bohemce, jindy Slavii. Bohemka postavila kovovou tribunu, svého času moderní, Slavia se na rekonstrukci jen a jen chystala. Někdy to byl nedostatek financí (starší z nás ještě pamatují loterii z let 1968-9 – ale to již tu byli „vstupci“ v zelených, železných, hranatých maringotkách!
10. Naděje z roku 1989 pro Slavii brzy zhasly. Slavia měla ještě přislíbeny režimní peníze (přiznejme, že již nebyla tím otloukánkem, i když Dukla i Sparta na tom byl přece jen lépe…) Ale příliš puštěná huba na špacír, nenávist zhrzeného architekta přinesly ovoce, peníze byly použity k jiným účelům a Slavia – lidově řečeno – utřela nos! Sice přišel pan Korbel, ale tomu se nakonec, při obrovské úctě k němu, do stavby moc nechtělo. To se hrálo už na Bohemce, kde jsme byli, přiznejme, vítanými hosty! Ale pak ze všeho sešlo! A bylo tu další čekání. Titul po 49 letech, úspěchy v Evropě, nucené stěhování na Strahov!
11. Naděje už umíraly jako poslední, Eden zarůstal býlím! I když Ing.Leška asi nikdy nepřirostl některým slávistům zcela k srdci, ten člověk činil. Nechal si spílat, ale činil. A našel asi jedinou možnost, jak stadión pro 21.století postavit! Jako bájný Fénix tu stál 7.května 2008 nový Eden. S nájmem, ale na pozemcích Slavie se zástavními právy…
12. Předcházelo tomu stržení stožárů a stařičké tribuny (snad by se bývalo našlo místo pro její umístění a využití jako takového unikátního skanzenu pro české Sterzelenaum, ale na to právem hlavně z důvodu jiných priorit nikdo nemyslel, to asi jen ve mně se mísí saské a slávistické srdíčko!!! A opět jen a jen býlí a jáma. Ale najednou se objevily pozvánky na slavnostní poklep kamene. Přítomné osobnosti Slavie historické i současné.. Krásné chvíle! Slzy v očích, nadšený třeba i hokejový trenér Růžička. Slávisté známí, méně známí i „bezejmenní“! A mezi nimi naprosto trapný tehdejší starosta Prahy 10 Richter, který byl nakonec „vykopnut“ na celopražský magistrát, kde jej (právem?, neprávem?) proklínají lidé kolem kultury…. Pobíhal se sešitým dresem ze Slavie a Bohemky a blábolil cosi o velké chvíli pro Prahu 10! ….
13. Ale každý sen musí dnes být podpořen penězi… A to je jedním z hlavních kréd strany, kterou zastupuje. Nic proti tomu. Ale při sčítání „dal – obdržel“ tak nějak finanční pomoc Praha 10 naprosto chyběla….
14. Čekalo se, slavnostně otevřelo, pamětníci zamáčkli slzičku, mladí získali svůj, také krásný vztah. S Oxfordem, Frantou Veselým, bez Richtera. Ale v těch z nás, kteří občas zaslechnou růst trávy, hlodal červík pochybnosti.
15. Asi před rokem se objevil v médiích názor jakéhosi „pána Orauca“ (pro ty, kteří již nezažili federální dvojjazyčnost, uvádím, že „v“ se po samohlásce čte ve slovenštině jako „u“ a „pan“ je ve slovenštině „pán“), který už mediálně suverénně „hospodařil“ s Edenem. Tehdy tomu, žel, nikdo moc nevěnoval pozornost. Oravec však jednal…
16. Vršovice, stejně jako Žižkov, Holešovice, Dejvice či Smíchov již dávno nejsou periférií, ale jakýmsi „širším centrem“ města. Sice žádný „Staromák“, „Václavák“, „Karlák“ (mimopražští, hlavně moravští přátelé, promiňte mi tuto možná pro někoho krutou pražštinu, ale tady „sedí“). No, a Bohemka i Eden jsou už dnes v tom „širším centru“. Ale je to něco neobvyklého? Je tomu tak třeba v Héraklionu na Krétě, ve Valencii či na Maďarském Népstadiónu, kam se dá z centra dojít pěšky. A takový Tottenham, Boloňa, Split, Bělěhrad, Split či Záhřeb mají velké stadióny v centru příslušné městské části. Jen ve Vršovicích to jaksi vadí. Co na tom, že v zastavěné prostoře se již asi neobjeví nikdo z původního pražského etnika, kdo by tam bydlel či nakopoval. Hlavně, že „peňažky“ budou, potečou do několika málo kapes… A nějaká usnesení o sportu a tělovýchově? Ale, prosím Vás, přece nám nějací kopálisté nebudou narušovat náš manažerský byznys (nebo snad business?) či kšeft (neboli Geschäft?)….
17. A je tu usnesení o výhřevě trávníku a akci stadióny 2011! Jako Severočech bych uvítal účast našeho krajského města opět v lize. Po 52 letech (tehdy vzešli z místa „Aussiku“ dva Pepíci – sparťan Vojta a slávisto-bohémák Píša). Ústí pak spadlo trochu nešťastně a asi i cíleně! A Hradec? Mistr coby nováček z roku 1960? A ne neúspěšné v Poháru mistrů evropských zemí, předchůdci dnešní LM? Město fotbalové, které krůček po krůčku budovalo svoji budoucnost! A dnes klepou na dveře ligy! Ale nemají na správnou, normovanou teplotu vyhřátý trávník… A podobně je tomu i pár mužstev v lize. Řešilo se hostováním.. Ústí bylo připraveno hrát v Teplicích. 17 km vzdálených… Kolik km je z Řep, Bílé Hory či Nebušic do Edenu nebo z Uhříněvsi na Spartu? Zde opět rozhodly lokální zájmy nikoliv podnikatelů, ale podnikavců, co Vy na to Mr.Kříž? A další! Jde Vám o český fotbal? Ale kdepak!!!
18. V době, kdy jezdíme i v rychlících vagóny z dob, kdy snad ještě zmíněný Tonda-Zápotonda vyhrával v kladenských hospůdkách na harmoniku, kdy většina silnic jsou bojovější terénem než speciálně vybudovaný tankodrom na Ralsku nebo na Doupově? Nezapomnělo se na tu část, kterou minulý režim nazýval tím asi pejorativním názvem „lid“???
19. A vraťme se ke kukajícímu ptáku. Málokterý ptáček se asi do povědomí všech jako kukačka. Hodiny pocházející ze Schwarzwaldu, kdy se otevřou dvířka a pták odkukává stav na hodinách, pověra o počtu zbývajících let do dnu posledního. Především však vlastnost kladení vajíčka do cizích hnízd, kdy malé kukačče pak zlikviduje své domovské spolunocležníky a vlastně domácí pány! Nepřipomíná to něco? Mně ano! Podívejte se, co opět prohlásil pan Ondrej Oravec z majoritního vlastníka Bohemians, firmy CTY: Pro autentičnost uvádím jeho výroky, jak asi zazněly v jeho rodném jazyce:
„Zastupiteľstvo Prahy 10 dalo podmienku, že Bohemians nebudú v Edenu len ako náhodní okoloidúcí. Rozprával som sa s pánom Kroužeckým, ktorý zastupuje záujmy E-Side, a dokonca mi už ukázal projekt. Skutočně sa vytvorí kompletne zázemie pre mužstvo!“
Co k tomu dodat? Pamatuje si ještě někdo tzv. rozdělené byty po roce 1948? Kdy se umisťovali ti pravověrní (vlastně levo-věrní) do větších bytů tzv. nespolehlivých a určovali si., co chtějí oni. Bez ohledu, co vše původní obyvatelé vybudovali a zaplatili.
A proto je tu srovnání s chováním těch přírodních tvorů – kukaček! I když se třeba jmenují Dravec, asi jim nejde vůbec o sport, ale o kšeft. Nikoliv ten sportovní. Na přežití klubu lze s trochou lítosti žel prodat nadějného hráče kamsi na západ nebo do Ruska, kde je kolem sportu peněz více. Ale jde o jiné! Co na tom, že se místo trávy objeví beton, místo parku parkoviště a místo dětského pískoviště stanoviště pro nákupní vozíky a auta s kouřovými skly. Byť vše třeba kdysi budovali zdarma aktivní občané za brigádnické hodiny, aby třeba potomek měl více bodů při přijímačkách na školu? Ale hřiště, hospůdka, prodejnička sloužila všem…
Co dodat? Někteří věří a doufají v nadcházející volby. Ale vyřeší se to? Nevěřím! Jistě, v každé partaji jsou lidé dobří i ti horší… Ale koho vybrat? U koho rozeznáte upřímný úmysl od lumpárny!
Již ale vím jedno. Koho volit nebudu! Snad z mých řádků nevyzněla jakákoliv politická agitace. A pokud to tak někdo chápe, omlouvám se. Volba je na každém z nás. Máme jen jeden hlas. Máme jeden hlas. Třeba rozhodne! Ale koho vlastně volit? Kdo se skutečně zaručí za prostého človíčka? Ne jen v předvolebních slibech? I Slavia či Bohemka, to je dnes, žel, politikum!
A v dnešním Sportu (v úterý 20.dubna) je i velmi zajímavá glosa Vladimíra Čecha. „Rekviem za Ďolíček“. Stojí za to z něj ocitovat:
Tak tedy zruší fotbalový stadión zvaný Ďolíček a postaví tam domy. A Bohemku, která tam hraje od svého začátku, přesunou do Edenu, kde „bydlí“ Slavia po tom, co ji komunisti vykopli z Letné. Vidíte v tom všem nějakou souvislost? No ano, je si to všechno podobné, historie se pořád opakuje.
Nekompetentní zvůli komunistických papalášů dnes nahradila zvůle nařvaných zbohatlíků, kteří rozhodují se sejnou buranskou bezohledností. A to poslední, o co těm či oněm kdy šlo, je názor běžných lidí, kteří na rozdíl od papalášů, bafuňářů a podivných majitelů své kluby milují a mají k nim často velice hluboký vztah, který se navíc dědí z generace na generaci.
Samozřejmě, že si na přesun jednoho klubu zvykneme, co nám zbývá… Do Edenu by se koneckonců vešlo i více klubů…. Jenže tím něco podstatného skončí. Slavia už nikdy nebude mít posvátný stánek a nebude ho mít ani Bohemka. Fotbalisti budou chodit do práce na neosobní stadión, kde ani jeden z nich není doma, a o tom, že tam smějí hrát, rozhodují chladní byznysmeni.. A ti také jednou můžou říct, že se zbourá, protože stojí na lukrativních pozemcích…
Za sebe mohu říci, že je mi to moc líto. Za Bohemku i za Slavii. A určitě si rozmyslím návštěvu neosobní arény bez skutečného domácího prostředí a půjdu se třeba raději projít. Jsem přesvědčen, že to udělá i Spousta dalších fanoušků. Pro náš už tak skomírající klubový fotbal je to totiž další nechutný flusanec do tváře. Což je ale pánům nahoře docela jedno a moje řeči jsou jim k smíchu. Tím hůř pro nás. A tím hůř pro ně.
Takže závěrem:
Může být kukaččí nasazení Bohemky do Edenu přínosem? Nechtějí to slávisté, nechtějí to věrní Bohemáci! Vždyť asi jen 2 větší kluby u nás v minulosti zachránili fanoušci. Zdola. V roce 1964 Slavii, v roce 2005 Bohemku. Měla tyto problémy Sparta či Slovan Bratislava? Možná tak trochu Teplice, které v roce 1953 vyřadili administrativně, politicky z ligy a tam to pak bylo záležitostí celého regionu, když se roku 1964 zaslouženě do ligy vrátily. Ale toto? S touto oravcovskou přidrzlou tóninou? S tímto podezřením na korupci? S vyceněnými zuby na pozemky Ďolíčku? Čeho všeho obecně se ještě tento národ dožije? A pomohou vůbec „nějaké“ volby?
Rozhodně nejsou tato moje kritická slova nasměrována proti nikomu, kdo to se Slavií, s Prahou, českým sportem, naší zemí myslí dobře. Kdo věnoval desítky hodin mravenčí práce při velkých akcích na získání povolení, stavebních firem, dohadování a hledání financí. Z kukaček CTY či Praha 10 mezi nimi nikdo nebyl, pokud si dobře pamatují. A ani nikdo z pravých Bohemáků – srdcařů, s nimž jsme se na sebe tu a tam usmívali, tu a tam i mračili. Teď jsme na jedné lodi. Ale svornost a víra měly sílu snad někdy za husitů! V dnešní době však ????
Dobi