HISTORIE

Naše organizace je nejstarším fanouškovským hnutím v republice. Prvořadá je pro nás podpora a propagace SK Slavia, ale ve stejné míře i veškerý servis pro naše organizované fanoušky, hlavně pro ty mimopražské.

Vstupenky, permice, suvenýry, plakáty, zájezdy, kulturní činnost, besedy apod. Tuto činnost provádíme již více jak 40 let a historie ukazuje, že snad ne špatně. Akce, které provádíme mimo fotbal, to pak už je něco navíc. Propagace Slavie doma i v zahraničí (sportovní styky OP s rekreačními fotbalisty zejména v Holandsku a v Chorvatsku, přátelská setkání s našimi severními a západními sousedy, účast na fotbalových turnajích). Naše organizace vznikla v době, kdy Slavie byla doslova na dně –  materiálně, finančně i fotbalově. Ta situace vycházela i z tehdejší politické situace. Nemohli nám zapomenout, že slávistický dres nosil i druhý československý prezident Dr. Edvard Beneš, i to, že svoje sympatie vyjadřoval i oblíbený Jan Masaryk!

Totalitní reprezentace dělala, co mohla, aby se zapomnělo na slavný, ryze český a vždy vlastenecký klub, hlásící se i svým jménem ke všeslovanským tradicím. Na rozdíl od politicky přijatelnějších klubů – Sparty a Dukly. Hrálo se v nařízených dresech a jmenovali jsme se Dynamo. Nejlepší hráči byli z moci úřední mimořádně povoláváni do armády a tím i do vojenských celků… Proto byl v roce 1964 založen Odbor přátel Slavie (z popsaných důvodů nešlo fotbalovější název prosadit, ale slovo odbor nejvěrněji demonstrovalo příslušnost k celé slávistické sportovní rodině!). Ke slávistické armádě nejvěrnějších se přihlásily stovky herců, umělců, spisovatelů, zpěváků, sportovců, ale i tisíce obyčejných fanoušků, pro které byla Slavia symbolem nepokořitelnosti, vyjádřením politického názoru i náboženského přesvědčení. Rodily se finanční sbírky na pomoc Slavii. Společně s neorganizovanými fanoušky osobně posílali a nosili peníze obyčejní slávisté (často i rodinné úspory a celé výplaty) na záchranu milované Slavie. Slavii se tak podařilo navrátit jméno, stabilizovat ji, bylo na výplaty, nakoupili se hráči a opět vše začínalo spět k lepšímu, k návratu do první ligy.

Rodily se odbočky Odboru přátel po celé republice. Ve více než třech stovkách organizovaných skupin slávistů se soustřeďovali tisíce nejvěrnějších slávistů, koncem 80. let překročil počet členů OP magické číslo 10 000! I když v poslední době spolkové aktivity a počty členů všeobecně klesají, je OP i dnes organizací živou a dělnou, o čemž se Vás budeme pokoušet přesvědčovat na těchto našich nově vznikajících webových stránkách!.