PESTRÝ ROK FOTBALOVÉHO ODDÍLU SK SLAVIA PRAHA – ODBORU PŘÁTEL
Slávistický rok 2017 měl z pohledu Odboru přátel tři vrcholy – oslavy zisku mistrovského titulu, 17. ročník Setkání slávistů, jehož organizace se úspěšně zhostila strakonická odbočka a Slávistické Dušičky.
Nelze ale nezačít dlouho očekávanou událostí, která proběhla v sobotu 1. dubna 2017. Na pozvání Odboru přátel zavítalo do Prahy vedení organizace Celtic Graves Society, aby položilo květiny u hrobu legendárního Johna Williama Maddena. CGS se stará o historický odkaz slavného skotského klubu Celtic FC hlavně tím, že pečuje o hroby známých i méně známých osobností a hráčů jeho dávné minulosti. Do Prahy přijeli při této příležitosti také Maddenovi příbuzní z Belfastu, ze zdravotních důvodů bohužel chyběl Johnnyho prasynovec Tom O’Neill. Akce přitáhla zájem veřejnosti a českých médií, reportáž připravily internetové sekce několika deníků a Český rozhlas.
V sobotu 3. června, týden po zisku ligového prvenství, zorganizoval OP 2. ročník Výšlapu na Říp. Šestikilometrovou túru se startem v Roudnici nad Labem zvládlo více než pět desítek slávistů. Putování na vrchol posvátné hory dělily úlevné zastávky, při nichž se vzpomínalo na klíčové události cesty za titulem. U rotundy pak na poutníky čekalo překvapení v podobě ve slunci zářícího mistrovského poháru.
Za dalších čtrnáct dní (17. června) pak mohly mistrovskou trofej zvednout nad hlavu stovky sešívaných fanoušků při velké „pohárové jízdě“. Jako první si pohár potěžkali svatebčané v Horních Počernicích. Ženil se velký slávista a redaktor Slávistických novin Richard „Richi“ Šubrt, a tak nebyla o slávisty na počernické tvrzi nouze. Z „mistrovské“ svatby putoval pohár do nedaleké Veleně, kde se uskutečnila tradiční Veleňská pentle. Další zastávkou byla Bělá pod Bezdězem, kde žije jeden ze zakladatelů Setkání slávistů, přítel Miroslav Dlouhý. Pak nastal čas potěšit Vikingy z Lípy. Náčelník Ruda Vinař sehnal všechny bojovníky do oblíbené hospůdky, kde proběhlo obligátní vzpírání poháru a focení. Nabitý itinerář velel k odjezdu na další štaci – do městečka s největší koncentrací slávistů u nás, do Rožďalovic. Ve zrenovované klubovně se shromáždily desítky fanoušků v sešívaných dresech. Bratři Veselí vtrhli na oslavu s pohárem v rukou a pokřikem: „Tak jsme první, no a co?!“ V Rožďalovicích se sešla celá řada vzácných hostů. Mezi nimi i bývalý tiskový mluvčí Slavie Ondřej Zlámal, který již před lety podobnou jízdu s mistrovským pohárem absolvoval. Cesta mistrovského poháru po odbočkách končila po 12 hodinách a 300 ujetých kilometrech. Jako poslední si mistrovský pohár mohli potěžkat manželé Dandovi, dlouholetí členové Odboru přátel. Velké díky patří Slavii za zapůjčení vzácné trofeje a také všem slávistům, kteří ji ten den „dostali do rukou“. Nablýskaná kráska nedošla újmy, nevznikl jediný škrábanec. Mistrovská trofej se prostě dostala do nejlepších rukou!
Historická chvíle nastala v nedělním odpoledni 11. června, kdy se na umělé trávě v Edenu jedenáctka Odboru přátel stala prvním soupeřem obnoveného DFC Prag – klubu, o kterém se dočtete v každé knížce věnované historii zdejšího fotbalu. Snad prohra 13:3 německé hráče a funkcionáře od dalšího snažení neodradí.
Na 24. června pak připadlo konání zmíněného Setkání slávistů ve Strakonicích, které překonalo hned několik rekordů: 32 týmů bojovalo o pohár OP v turnaji v malé kopané, účastnilo se 28 odboček a poprvé v historii došlo na obhajobu prvenství předchozím vítězem (Zahrádkáři Brandýs nad Labem – Stará Boleslav). Není jednoduché takový obří podnik organizačně a finančně zvládnout, smeknutí pomyslného klobouku před přáteli ze strakonické odbočky je tedy na místě.
Již začátkem května proběhl 1. ročník Memoriálu Jana Maika k uctění památky tohoto nezapomenutelného slávisty z Libiše. Vedle turnaje v malé kopané v sousedním Obříství byla připravena i pietní vzpomínka u hrobů Jana Maika v Libiši a jeho velkého přítele Josefa Verbíře (otce teplické ikony Pavla Verbíře) přímo v Obříství, který se výrazně podepsal na vybavení populárního Maikolandu. Turnaj v malé kopané vyhráli Rožďalovičtí, kteří ve finále zvítězili nad jedním ze tří družstev zformovaných kolem Tribuny Sever, Slavia Patriots. Akci navštívili tři slavní hráči nedávné i dřívější sestavy fotbalové Slavie – Dušan Herda, David Kalivoda a z Bratislavy dorazil internacionál Ján Luža.
Významnou akcí prvního pololetí byly i oslavy 50 let nepřetržité činnosti v současnosti nejdéle fungující odbočky OP v Příbrami.
Září odstartoval fotbalový turnaj O Dědkův pohár – Johnny Madden Cup pod taktovkou pražské odbočky AREA 114. Na vítěze čekal stylový pohár s knírem, který je k vidění ve slávistickém fanshopu, neboť právě jeho mužstvo turnaj vyhrálo. Fotbalový turnaj Kope celá Řečice, který zorganizovali v Kardašově Řečici, byl malým testem před chystaným velkým slávistickým svátkem – zdejší odbočka byla pověřena uspořádáním 18. Setkání slávistů v roce 2018.
Nejvýznamnější akcí podzimu jsou již sedmým rokem Slávistické dušičky. V roce 125. výročí založení Slavie vyrazila 28. října za vzpomínkou na slavné sešívané osobnosti asi čtvrtstovka věrných slávistů. V Edenu je péčí historické sekce OP čekal naleštěný veteránský autobus Škoda 706 RTO, který urazil na „hřbitovní“ trase Vinohrady, Olšany, Vyšehrad, Malvazinky či Jinonice pěkných pár kilometrů. Odbočka Kolín položila v Kostelci n. Č. l. květiny na hrob našeho zakladatele Jaroslava Hausmana a přítel Jirka Lukeš navštívil hrob legendárního předsedy OP Martina Růžka v Červeném Kostelci.
Spolkový časopis Červenobílé listy se v letním čísle věnoval mistrovské tématice, zimní číslo pak v odlehčeném tónu připomnělo 125. výročí založení Slavie. Další přednášky má na kontě Univerzita Slavia. Něco pro své zdraví udělali fandové na nové komentované Slávistické procházce, která je zavedla z Císařské louky, kde poprvé hrála Slavia, až na Vyšehrad za největším kanonýrem všech dob Josefem Bicanem.
Dne 10. prosince 2017 se konala valná hromada Fotbalového oddílu SK Slavia Praha – Odbor přátel v prostorách Iris Hotelu Eden, která mj. zvolila členy výboru a kontrolní komise FO-OP.
Výbor FO-OP