Únorové play-off EL: Gent nebo Genk? Genk!
Po oznámení jména našeho soupeře mezi 32 posledními celky jistě mnozí z nás zapátrali v některé z map, aby zjistili možnosti cesty případných výjezdů. A jistě nebyl výjimkou příklad, kdy místo sídla našeho soupeře Genku se objevil jen jediným písmenkem se lišící Gent. Zvláště když obě města jsou sídly prvoligových klubů a obě se nacházejí poměrně nedaleko od hlavního města Belgie, od– Bruselu! Gent leží přibližně 50 km severozápadně (je správním centrem vlámské provincie Východní Flandry, má cca. 235 tisíci obyvatel, ve středověku byl Gent významným a prosperujícím centrem).Genk leží asi 75 km východně od Bruselu. Ale ruku na srdce! Kdo si někdy nepopletl třeba Turnov a Trutnov či Hořice a Hořovice? A do historie vstoupil i případ před léty, kdy jakýsi hudebník odmítl pozvánku na proslulé wagnerovské slavnosti do bavorského Bayreuthu slovy: “Vždyť se u Vás válčí!“ Jen si Bayreuth popletl s libanonským Bejrútem! My se však budeme moci seznámit s polohou, historií i kvalitou tamního fotbalu v Genku díky losu EL!
Pamětníci si jistě připomenou tzv. „spanilé jízdy“ do západní Evropy zejména ve druhé polovině 90.let minulého století! K euforii z otevřených hranic se přidala i euforie z pravidelné účasti Slavie v evropských pohárových soutěžích, zejména pak ročník 1995/96, kdy naše putování skončilo až v semifinále ve francouzském Bordeaux! To se k pochopitelné únavě přidaly následky dlouhé a kruté zimy, která nám sice třeba pomohla při domácím duelu s AS Řím, ale oproti Francii, kde jaro i předjaří probíhaly normálně, se konec jarní sezóny projevil náročností nahuštěné sezóny a případné finále s velkoklubem Bayernem Mnichov nám tak uniklo. A vděčné vzpomínky jistě budou směřovat i k oběma hlavním organizátorům těchto putování – př. Zdeňkovi Ročňovi a Karlu Vavřinovi, kteří s pečlivostí sobě vlastní připravovali několikadenní zájezdy ve smyslu „Když už se někam jede, tak ať to stojí za to!“ s Karlovými perfektně připravenými itineráři, nazývanými rukojeťmi účastníka zájezdu! Účastníci zájezdů tak měli možnost poznat i některá místa na trase, jakož i bližší a vzdálenější okolí místa zápasu a zajímavé pak často bývaly i články v Poločase nebo Zpravodaji / ČBL sestavené vedle sebe, které porovnávaly dojmy z autobusových i leteckých zájezdů s jedním noclehem, které se podrobněji soustřeďovaly na dějiště zápasu a jeho bližší okolí (mezi jedničky tak překvapivě patřil výjezd do německého Freiburgu s kouzelným výletem vláčkem Pekelným údolím k jezeru Tittisee, které je doslova rájem švarcvaldek – hodin „kukaček“, či výjezd vlakem ze španělského VIga do města Santiago de Compostella s nádherným kostelním a klášterním komplexem. Doba tehdy nebyla tak uspěchaná, individuální doprava tak rozšířená, takže letecké i autobusové putovní zájezdy byly beznadějně vyprodány. Ale i tehdy, zvláště do bližších míst je doplňovaly non-stop zájezdy. Ale třeba v Amsterdamu jen málokdo nevyužil možnosti krátkého výletu do blízkého Naardenu ke hrobu Jana Ámose Komenského!.
Pa oněch 24 letech je doba hektičtější, délka tehdejších zájezdů by asi pro většinu z dnešních zájemců byla zejména kvůli možnostem uvolnění z práce příliš dlouhá, a tak narostl zájem i o individuální cestování, kde si vše tito slávisté zajišťují sami a vítají, že Slavia jim předem zajistí vstupenky! Snad tento článeček přinese inspiraci i pro ně! Takže se následujícími řádky přesuňme na chvíli do února 2019 a třeba to přinese i pár tipů, co se dá vidět a co stojí za to!
GENK FOTBALOVÝ A NAŠE DALŠÍ POHÁROVÉ STYKY S BELGIČANY
Chloubou města je bezesporu fotbalový klub KRC (Koninklijke=Královský Racing Club) Genk, který byl založen r.1923 a zejména v posledních 20 letech se vyšvihl mezi absolutní belgickou špičku (spolu s RSC Anderlecht, Clubem Brugge KV a Standardem Lutych/Liège). Třikrát se stal mistrem Belgie (1999, 2002 a 2011), přičemž dvakrát (v sezóně 2002/03 a 2011/12) se kvalifikoval do Ligy mistrů! Čtyřikrát (v letech 1998, 2000, 2011 a 2013) vybojoval Belgický pohár. Titul obhajují Bruggy, ale těsně po Vánocích, po svatoštěpánském vítězství Genku nad skorojmenovcem Gentem 3:1 vedl belgickou Jupiler Pro Leaguepo 21 kolech právě Genk, se sedmibodovým náskokem před druhými Bruggami! Anderlech je až šestý!!! V Genku působil 4 roky (po odchodu po ročním působení ve Slavii v roce 2008) Daniel Pudil. KRC hraje své zápasy na stadiónu Cristal Arena s kapacitou necelých 25 000 diváků. Vedle fotbalu může být Genk pyšný na jednu z vůbec nejmodernějších drah pro závody motokár!
Dvojzápas s Genkem bude v pořadí pátým duelem Slavie s belgickými celky v evropských pohárech.Poprvé jsme mohli srovnávat úroveň obou soutěží v září 1977, kdy byl naším soupeřem Standard Lutych (vlámské pojmenování bývalo tehdy užívanější, dnes nacházíme spíše název Liège). Z Belgie si Slavia odvezla nadějnou porážku 0:1, v Praze pak Slavia vyhrála „jen“ 3:2 a branky zvenku rozhodly o všem. Možná, že si někdo vzpomene, jak po brance Standardu na hřiště vnikl jeden z belgických fanoušku, takový skřítek, a začal na trávníku křepčit. Tehdy jsme jako vlajkonoši pomáhali při pořadatelské službě a jako první jsme se s jedním kamarádem vzpamatovali my dva, bafli ho pěkně pod rameny a střídavě jej nesli a táhli ze hřiště. On přitom vykřikoval: Hilfe, Hilfe! Polizei, Policei! Belgie také patří mezi známé výrobce piva, ale asi ochutnal teprve to pořádné, české! Táhlo to z něj, jak se říká, jako ze sudu! Esenbáci však na hřišti nebyli a co se dělo dále, už nevíme!
Naším osudem byl dvakrát bruselský Anderlecht. 10. a 24.srpna 2005 Slavia po prohře 1:2 v Bruselu prohrála pak i doma 0:2… V roce 2016 (18. a 25.srpna) to dopadlo ještě hůře – dvě prohry 0:3, ta první doma! Jediný úspěch tak zaznamenal Slavia při dvojboji s Excelsiorem Mouscron 19.9. a 3.10.2002, kdy po remíze 2:2 v Belgii vyhrála doma 5:1! Podaří se letos bilanci vylepšit?
STRUČNĚ O BELGICKÉM KRÁLOVSTVÍ A JEHO STRUKTUŘE
Hlavním městem Belgického království je Brusel. Belgickým králem je Filip Belgický (* 15. dubna1960vládnoucí od 21. července2013). Filip je syn Alberta II.ze Sasko-Kobursko-Gothajské dynastiea jeho ženyPaoly Ruffo di Calabria. Země je rozdělena do 3 regionů – vlámský, valonský a aglomeraci kolem Bruselu a zároveň na 10 provincií – 5 vlámských a 5 valonských. V samém východním cípečku Belgie je území obývané etnickými Němci , kteří požívají plné rovnoprávnosti. V zatím posledních údajích se uvádí 11,2 miliónů obyvatel, z nichž 97% žije ve městech! 58% obyvatel jsou nizozemsky hovořící Vlámové (což je západogermánský jazyk), 31% frankofonních Valonů a kolem 75 tisíc Němců při hranici se SRN. Počet nepůvodních etnik z důvodu migrace neustále stoupá a přesáhl již milión. Podle údajů je nejvíce Maročanů (cca. půl miliónu). Nejvýznamnější řekou je Šelda. Nejvyšší horou je ardenský Botrange(694 m); pro srovnání: Sněžka je 1603 metrů vysoká, Říp 455 m; srovnatelný je Kozákov v Českém ráji 744 m.
HISTORIE A SOUČASNOST GENKU
Genkje součástí jedné z 5 vlámských provincií Belgie, té Limburské(pro fotbalové fanoušky: LimbUrské, nikoliv LimbErské!). Správním střediskem provincie Limburg je Hasselt (75 tis.obyvatel), který leží, stejně jako Genk, cca. 75 km východně od Bruselu, na břehu Albertova kanálu, který spojuje Lutych s Antverpami.Když vznikla roku 1830Belgie, byla provincie Limburg zpočátku zcela pod belgickou kontrolou. Roku 1839došlo k jejímu rozdělení na tzv. Nizozemský Limburga Belgický Limburg. Roku 1963byla k této belgické provincii z jazykových důvodů připojena obec Voeren, předtím náležející k frankofonní provincii s centrem Lutych/ Liège… Genk se nachází v blízkosti hranice s Nizozemím (nejvýznamnější je zde město Maastrich) a prakticky i s územín SRN, kde právěm dominují Cáchy /Aachen)!
] Genk býval až do roku 1901 zcela bezvýumaným, sídlem. V tom roce ale geolog André Dumont objevil při hloubkových vrtech v nedaleké vesnici As a krátce nato i v samotném Genku bohatá ložiska černého uhlí, a tak se Genk prakticky ze dne na den stal význaným průmyslovým hornickým centrem Belgie, což připomíná třeba osud našeho Kladna nebo Třince. Genk však byl připomínán poprvé již v roce 1108 v tehdejší darovací listině jako „Geneche“, V 17.století pak byla obec opevněna. Do roku 1901 to byla oblíbená vřesovištní krajina, kterou si vedle malířů (krajináři sem zajížděli až do roku 1940) oblíbili i lidé z Bruselu a Antverp. Roku 1900 měl Genk s celým okolím pouhých 2437 stálých obyvatel!.
Po objevení ložisek černého uhlí počet obyvatel výrazně stoupal zejmíéna díky přistěhovalcům. V roce 1930 už měl Genk 24 537 obyvatel7 zejména horníků, kteří přicházeli především z Polska, Ukrajiny, Řecka a Itálie, Španělska a Portugalska. Po válce nastal příliv dalšách pracovníků z Turecka a Maroka. Po roce 1960 dochází, podobně jako v řadě dalších hornických oblastech západní Evropy ke strukturálním změnám a řada dolů je uzavírána. Až v roce 1992 byl Genk povýšen na město! K 1.lednu 2018 měl Genk 66 110 obyvatel. Dnes jsou největšími zaměstanavalem ocelárny s rozličnými způsob výroby a zpracování oceli. V roce 1964 začala otvírat své závody v oblasti firma Ford a rozšiřuje se zde automobilový průmysl, ale v roce 2012 Ford oznámil, že stěžejní závody uzavře, což se také roku 2014 stalo..
V jižní části města na zde byl roku 1936 na Albertově kanálu otevřen přístav pro dopravu vytěženého uhlí. Ten byl pak v roce 2016 po vybudování druhé největší nejaderné elektrárny v Belgii rozšířen pro dopravu paliva. Mimo to je přístav od roku 1999 zařízen pro obří kontejnerovou přepravu, což mj. zlepšilo dálniční a železniční spojení Genku.
Zajímavosti města
Patří mezi ně zejména:
- Některé důlní katedrály – např. Kostel sv.Alberta
- Ukrajinský pravoslavný kostel. :
- Skanzen, jemuž vévodí brána z roku 1714
- Památky na důlní činnost
MĚSTA V OKOLÍ
Lutych/Liège je hlavní město provincie Lutych na východě Belgie. Aglomerace Lutychu má přibližně 600 000 obyvatel, a je tedy největší aglomerací ve Valonsku a třetí největší aglomerací v Belgii. Lutych je také svými téměř 200 tis. obyvateli třetím největším městem Belgie. Centrum města je poměrně malé A rozkládá se okolo La Place St-Lambert (Náměstí sv. Lamberta), které prošlo nedávno rekonstrukcí. Srdcem města bývalo po staletí La Place du Marché (Tržní náměstí), kterému vévodí Fontaine du Perron (Perónova kašna) mající podobu altánu a je vyzdobena plastikou tří Grácií. Nejvýznamnější církevní stavbou Lutychu je jistě monumentální Cathédrale St-Paul (Katedrála sv. Pavla). Řeku Mázu v Lutychu překlenuje několik mostů, ale nejkrásnější výhled na historické jádro města poskytuje jen výstavný Pont des Arches (Obloukový most).
Hasseltje správním centrem provincie Limburkve Vlámském regionu. Nachází se mezi oblastmi Kempena Haspengouwv euroregionuMáza-Rýnve vzdálenosti přibližně 75 km od Bruselu. Městem protéká řeka Demera prochází jím Albertův kanál.
Cáchy (německy Aachen, francouzsky Aix-la-Chapelle, nizozemsky Aken)leží v nejzápadnějším bodě Německa, tedy v místech, kde se střetávají hranice dvou sousedních států, Belgie a Nizozemska, což vysvětluje bohaté názvosloví města. Stopy Karla Velikého jsou patrné po celém městě. Na sklonku 8. století nechal přestavět místní palácovou kapli ve skvostný dóm s osmiúhelníkovým půdorysem po vzoru byzantských kostelů. Mezi lety 936 až 1531 zde bylo na slavném mramorovém trůnu Karla Velikého korunováno přes třicet německých králů. Roku 1349 zde byl korunován na římského krále Karel IV.! Cáchy jsou i nejvýznamnějšíí německou památkou UNESCO: Součástí tohoto mistrovského díla gotického stavitelství je klenotnice skrývající jeden z nejvýznamnějších církevních pokladů Evropy. Je v ní uložena jedinečná sbírka cenností dokumentující historii dómu, jako například Lotharův kříž (z roku 1000) či stříbrná, částečně pozlacená Karlova busta (po roce 1349). Kruhový lustr pod mozaikovou kupolí daroval Fridrich I. Barbarossa. Cášský dóm byl první německou památkou zapsanou do seznamu světového dědictví UNESCO. Mezi pozoruhodnosti mě+sta patří i radnice a termální prameny!
Nizozemský Maastricht je nejstarším městem Nizozemí, které se nachází na obou březích řeky Mázy v jižním cípečku Nizozemí bezprostředně souvisejícího s Belgií a Německem. Město vzniklo v okolí mostu, po němž získalo i jméno, který nechal postavit římský císař Augustus. Je hlavním městem nizozemské provincie Limburg. Má kolem 120 tisíc obyvatel a do dějin vstoupil Maastrichtskou smlouvou podepsanou 7.2.1992, která dala právní rámec EU. Mezi pozoruhodnosti patří i výstavná budova radnice ze 17.století! Návštěvníka zaujme i krásná budova nádraží, celá řada krásných kostelů, výstavné hlavní náměstí nebo nádherná historická městská brána. Poloha cípečku vklíněného na jihu Nizozemí mezi Belgii a Německo přímo láká k návštěvě obou sousedů s bohatou historiíí i současností!
Připravil: RNDr. Michal Dobiáš