ZA HAUSMANEM PŘIŠEL TAKÉ KNOFLÍČEK

Poprvé i naposled. Tak by se dala charakterizovat náplň fotbalového dne, který uspořádal Odbor přátel pod vlajkou Univerzity Slavia v sobotu 1. října 2016 v Praze blízkém Kostelci nad Černými lesy.

Jelikož si slunce vzpomnělo na letní formu, začal celý den již kousek od Kostelce – v Jevanech, vyhlášeném prvorepublikovém letovisku. Právě zde totiž nechal začátkem 20. století vystavět rodinnou vilu jeden ze zakladatelů pražské Slavie MUDr. Jaroslav Hausman.  Před vilou – pojmenované po Hausmanově manželce Olze – obdržela skupina slávistů skripta a vyslechla zasvěcenou přednášku Mirka Pomikala o nedlouhém, leč činorodém životě MUDr. Hausmana. Sportovec, funkcionář a také úspěšný lékař, majitel sanatoria a třetí vlastník soukromého automobilu ve zdejších zemích podlehl v padesáti letech opakovanému zápalu plic.

Historické sekci Odboru přátel se nedávno na základě kontaktu s paní Olgou Petrovou, Hausmanovou vnučkou, podařilo ověřit, že místem jeho posledního odpočinku se stal Kostelec n. Č. l. Proto z Jevan mířily kroky výletníků – ozdobených odznakem „Hausmanova procházka“ – šestikilometrovou štrekou na kostelecký hřbitov.  Premiérová návštěva hrobu otce-zakladatele přilákala kromě pochodujících i další zájemce o slávistickou historii. Položení věnce Odboru přátel, zapálení svíček v červených a bílých kalíšcích a několik vzpomínkových vět znamenalo důstojné připomenutí významné postavy červenobílých dějin. V případě Jaroslava Hausmana jde v krátké době o další významný počin – v srpnu mu byla totiž z podnětu Odboru přátel odhalena v jeho rodišti, obci Sazená, pamětní deska na budově obecního úřadu.  „Hausmanova procházka“ se v budoucnu jistě zopakuje, zvlášť když je přislíbena prohlídka vily Olga se zasvěcenou průvodkyní paní Petrovou.

Součástí fotbalového dne byla i dernisáž, tedy slavnostní zakončení výstavy I. místopředsedy Odboru přátel Vlastimila Váni, kterou hostila výstavní síň kosteleckého muzea. Tématem fotografického projektu nazvaného Klíčové okamžiky byla, jak jinak, kopaná. Přesněji řečeno definování rozhodujících situací, které stvrdily autorovo celoživotní okouzlení fotbalem. Formálně mu k tomu posloužilo svěží propojení nasnímaných herních situací z dětského stolního fotbalu s reálnými texty, které původně kdysi ve sportovním magazínu popisovaly dění na fotografiích ze skutečných zápasů mistrovství světa ve čtyřiasedmdesátém. Ayala, Cruyff, Bremner, Jairzinho – tajuplná jména mění dětský pokojík ve fotbalovou arénu…  Příjemnou atmosféru dernisáže umocnil herec Michal Dudek, který střípky z „neobyčejného příběhu obyčejného kluka z vesnice, který se prokopal za železnou oponu a stal se žijící fotbalovou legendou“, tedy z divadelní hry Knoflíček vinohradské scény D 21, přetavil – s aktivními vstupy diváctva – do „menšíkovského“ chrlení historek ze života slávistického ostrostřelce.

-VV-