Za pomoci Odboru přátel vznikl dokument „Věčná Slavia“

Josef Bican zdroj iDnes

Za výrazné pomoci Odboru přátel vznikl dokument Jany Škopkové „Věčná Slavia“. My Vám přinášíme článek ze serveru Slávistické noviny a odkazy na další články.

skopkovaV pražském kině Světozor se včera večer shromáždilo spoustu osobností zejména slávistického fotbalu a fanoušků červenobílých, aby společně sledovali premiéru dokumentárního filmu Jany Škopkové Věčná Slavia.

Premiéra filmu byla oznámena na začátku prosince, od té doby bylo možné získat omezený počet vstupenek, minimálně takovou možnost měli členové Odboru přátel a po uvolnění zbylých lístků i ostatní fanoušci v pondělí ve fanshopu Slavie. Pro představení byla vytvořena i speciální vstupenka s logem Slavie a Odboru přátel.

Před 20. hodinou se ke kinu začaly trousit skupinky současných hráčů, fanoušků i osobností, jmenujme například Jana Kodeše, Jaromíra Šeterleho, Pavla Řeháka, Ivo Knoflíčka anebo Jana Mareše. Mezi pozvanými byli samozřejmě i partneři klubu a vedení, úvodní slovo si vzal Jiří Vrba a David Trunda, poté pronesla několik vět i režisérka a bývalá mluvčí Slavie Jana Škopková, která je podle svých slov velká slávistka. Upřímně ji tedy lituji, když točila předloni podobný dokument o našem úhlavním nepříteli.

A pak už se pozornost všech diváků mohla soustředit na samotný film, přenesli jsme se do konce 19. století a ke kořenům vzniku našeho klubu. Film obsahoval vskutku unikátní záběry, poznamenané dobou, která od jejich vzniku uplynula, ale přesto neopakovatelné. Prošli jsme se celou historií, ve které byly zdůrazněny nejvýraznější osobnosti klubu jako Jan Košek, Edvard Beneš, John Madden, František Plánička, Pepi Bican nebo František Veselý. Celým filmem diváka provázely kromě vypravěče Jana Kačera hojné rozhovory s archivářem Slavie Karlem Zuskou, historikem Vladimírem Zápotockým a redaktorem BBC Petrem Nosálkem, k nedávné historii promlouvali František Cipro, Jan Mareš, Ivo Knoflíček anebo Vladimír Šmicer. Část dokumentu byla věnována i vzniku Odboru přátel a umělcům, kteří se okolo Slavie pohybovali, poutavě o tom vyprávěl Luděk Munzar. Během celého filmu navíc byly prostřihy do současnosti, kde byl průvodcem náš kapitán Martin Latka a zavedl diváky do zázemí stadionu v Edenu i na tréninky.

Během sedmdesáti minut jsme si prošli historii klubu až do současnosti, ti, kteří nemohli být v kině osobně, budou mít stejnou možnost na obrazovkách České televize, která plánuje dokument uvést v únoru, ještě před startem jarní části ligy.


Hodnocení redaktorů serveru Slávistické noviny si přečtěte přímo na webu novin ODKAZ.

O dokumentu se můžete také dočíst na webu iDnes nebo na webu odbočky Odboru přátel AREA 114.